Spišský biskup odvolal farára odsúdeného za sexuálne zneužívanie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Okresný súd rozhodol, že k sexuálnemu zneužívaniu kňazom došlo v roku 2008. Doteraz bol na fare činný.

Spišský biskup odvolal kňaza za zneužívanie. Stalo sa tak potom, čo sa ozvali nespokojní kňazi Spišskej diecézy.

Kňaza Richarda Juríka odsúdil v roku 2012 okresný súd v Poprade za sexuálne zneužívanie. Toho sa mal dopustiť v roku 2008. Po odvolaní, krajský súd v Prešove zrušil pôvodný rozsudok, ale zároveň Juríka odsúdil za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže, za čo dostal trest odňatia slobody na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na osemnásť mesiacov a ochranné sexuologické liečenie. Píšu portály Aktuality.sk a Postoj.sk

Skúšobná doba podmienečného odsúdenia Juríkovi uplynula ešte v roku 2016. Keďže mu súd nezakázal verejné pôsobenie, Jurík naďalej pracoval ako farský administrátor v Čimhovej na Orave. To sa iným kňazom nepáčilo.

Nespokojní spišskí kňazi

Začiatkom apríla na prípad upozornilo niekoľko kňazov zo Spišskej diecézy. Tí poslali Konferencie biskupov Slovenska list, v ktorom žiadali o prešetrenie rozhodnutia spišského biskupa Štefana Sečka, ktorý Juríkovi povolil naďalej vykonávať pastoračnú činnosť.

Keď sa Sečka o tejto iniciatíve dozvedel, odsúdeného kňaza z pastorácie stiahol.

„Celá záležitosť bola postúpená komisii KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých," uviedol pre Aktuality.sk a Postoj.sk hovorca biskupskej konferencie Martin Kramara.

Kňaz Jurík pôsobil v obci Černová pri Ružomberku. Jurík bude odvolaný dovtedy, kým nebude ukončené vyšetrovanie.

Podobný prípad v Nitre

V roku 2015 súd uznal vinným farára Pavla Kobidu za sexuálne zneužívanie dievčaťa v Nevidzanoch. Dostal trojročný podmienečný trest a povinnosť sexuálnej liečby.

Na vlastnú žiadosť bol Kobida prepustený z klerického stavu. Potrestaní však môžu byť aj biskupi, ktorí nedodržia predpísaný postup v prípade, že riešia sexuálne delikty. Kontroluje ich komisia Konferencie biskupov, ktorá keď zistí nezrovnalosti, obráti sa na Vatikán.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kňaz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.