Milujete pizzu, hamburgery a hranolky? Tieto jedlá môžu byť spúšťačom vážnej choroby

Auto bez ŠPZ.
Zdroj: shutterstoc.com/ShotPrime Studio

Nová štúdia naznačuje, že nasýtený tuk vstupuje do mozgu cez krvný obeh.

Máte radi pizzu, hamburgery a hranolky? Pojedanie nezdravých jedál vám môže spôsobiť vážne ochorenie, varujú vedci. Prišli totiž na to, že tuk presakuje do mozgu a spúšťa depresiu, informuje Daily Mail.

Nová štúdia naznačuje, že nasýtený tuk skutočne vstupuje do mozgu cez krvný obeh. Akonáhle sa dostane do časti mozgu, ktorý ovplyvňuje naše emócie, vedie k zvýšeniu depresívnych príznakov.

Výskum vykonali v škótskej univerzite v Glasgowe na myšiach. Vedci veria, že zistenia môžu vysvetliť súvislosti medzi depresiou a obezitou. Antidepresíva sú totiž menej účinné u obéznych ľudí ako u pacientov s normálnou hmotnosťou.

Výskumníci tvrdia, že obezita je ďalším faktorom, ktorý spôsobuje depresiu.

Výskumníci sa domnievajú, že ich nové zistenia môžu teraz ovplyvniť nové ciele pri výrobe antidepresív, ktoré môžu byť vhodnejšie pre osoby s nadváhou a obezitou.

„Toto je prvýkrát, čo niekto pozoroval priame účinky vysokého obsahu tuku na signalizačné oblasti mozgu súvisiace s depresiou," uviedol profesor George Baillie, vedúci autor štúdie z glasgowskej univerzity. „Často používame mastné jedlá, aby sme sa upokojili, pretože chutia naozaj dobre, ale z dlhodobého hľadiska to pravdepodobne negatívne ovplyvní náladu," dodáva profesor.

„Okrem toho pochopenie typov tukov poskytne ľuďom viac informácií o tom, ako ich strava môže potenciálne ovplyvniť ich duševné zdravie," dodáva profesor.

GLASGOW/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.