Vedci varujú: Pred pohlavnými chorobami už nie ste v bezpečí ani pri bozkávaní

vášnivý bozk
Zdroj: Shutterstock.com

Kvapavku môžete dostať aj slinami.

Padol jeden z najväčších mýtov. Austrálski vedci varovali, že bozkávanie s jazykmi môže prenášať kvapavku. Prenos pohlavných chorôb slinami môže byť dokonca oveľa bežnejší, ako sa doteraz myslelo. Zo štúdie zverejnenej v magazíne Sexuálne prenosné infekcie, ktorý je súčasťou British Medical Journal, citoval portál Daily Mail.

„Baktérii sa darilo v slinách, čo naznačuje, že ich výmenou medzi osobami hrozí aj prenos kvapavky," vysvetľuje profesor Eric Chow s kolegami. Zároveň pripomínajú, že bozkávanie bolo vždy považované za bezpečné, no tieto výsledku ukazujú, že je rizikovým faktorom.

Výskum prichádza v čase, kedy vo svete narastajú obavy z tzv. „superkmeňov" sexuálne prenosných infekcií, ktoré sa stávajú čoraz odolnejšími voči antibiotikám. Podľa odborníkov je iba otázkou času, kedy začnú byť tieto choroby súčasnými metódami neliečiteľné.

Vo Veľkej Británii evidujú tento prvé prípady "super kvapavky". Sú medzi nimi aj dve ženy, ktoré si chorobu priniesli z dovolenky na Ibize.

Vedci a lekári sa preto pokúšajú nájsť nové spôsoby ako chorobám predísť. Najväčší dôraz v prevencii sa kládol na používanie prezervatívov. Nové poznatky teraz priviedli odborníkov k tomu, že znížiť riziko prenosu pohlavných chorôb by pomohla aj antiseptická ústna voda.

Vedci z Monash Univerzity a Melbournského centra pohlavných chorôb zapojili do výskumu okolo tritisíc homosexuálnych a bisexuálnych mužov.

Prišli na to, že najviac z nich malo baktériu kvapavky práve v hrdle, až cez šesť percent. Pod šesť percent malo infekciu v análnom otvore a iba tri percentá v penise. A práve v skupine mužov, ktorí sa iba bozkávali, získalo pohlavnú chorobu najväčšie percento skúmaných. Opačná skupina, ktorá mala iba pohlavný styk bez bozkávania, mala nakazených najmenej.

K zvýšenému riziku nákazy viedlo, podľa výskumu, aj bozkávanie s viacerými partnermi. Tí, čo na „francuzáky" vystriedali aspoň štyroch partnerov, mali až o 46 percent vyššiu pravdepodobnosť ochorenia.

Členovia výskumného tímu si uvedomujú, že štúdia, ktorá je založená iba na mužoch v jednom zdravotníckom zariadení, je ťažko aplikovateľná na širšiu populáciu. Varujú však, že kvapavku cez ústa môžu dostať aj ženy

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti