Rómska osada Za jarkom v Stropkove sa aj po roku topí v odpadkoch

Mesto je zúfalé, situáciu musia vyriešiť po vlastnej linke.

Nepohli ani prstom. Rómska osada sa i po dvanástich mesiacoch utápa v odpadkoch. Samospráva je priam bezradná, samotní obyvatelia sa do upratovania nehrnú. Neporiadok v osade naberá nebývalé rozmery.

Kam sa len pozriete, všade obrovské kopy odpadu. Do osady Za jarkom v Stropkove sme sa vrátili po roku a ani po tomto čase sa situácia pri rómskych chatrčiach nezmenila. Nelegálna skládka odpadu je ešte väčšia než vlani.

O brigáde pritom pred rokom hovorili samotní Rómovia. Hneď ale dodávali, že asi by sa nezapojili.

Jediný veľkoobjemový kontajner, ktorí tu majú, pracovníci mestského podniku Služba nestíhajú vyvážať. „Minimálne raz do týždňa prebieha vývoz odpadu, ale skutočnosť ukazuje, že nie vždy to stačí," tvrdí hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

Chatrče sú postavené na nevysporiadaných pozemkoch a aj to mestu sťažuje situáciu pri zháňaní peňazí napríklad z eurofondov na odstránenie nelegálnej skládky. „Mesto tam nemá vlastníctvo, ani obyvatelia, ktorí tam žijú," povedal nám vlani v máji stropkovský primátor Ondrej Brendza.

Napriek tomu však zodpovednosť nesie samospráva. Novák nám však teraz potvrdil, že do likvidácie tejto obrovskej skládky sa nakoniec predsa len pustia. Mesto má schválený projekt na jej likvidáciu v inej lokalite. A v prípade, že to budeme realizovať, tak z vlastného rozpočtu plánujeme vyčleniť prostriedky aj na likvidáciu skládky v osade Za jarkom," dodal hovorca.

Situáciu sleduje reportér Pavol Sivák.


STROPKOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpadky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.