Domáce

Slovenská armáda je v kritickom stave. NATO dvíha varovný prst

Vojaci v Afganistane
Zdroj: Reuters

Vojaci majú starú armádnu techniku.

Slovenská armáda je v kritickom stave a keď sa s tým niečo nespraví, môže podľa expertov časom jednoducho skolabovať. Vojaci majú starú armádnu techniku, lietajú na strojoch po životnosti a pri cvičných streľbách vraj nemajú ani dosť nábojov. Varovný prst už dokonca dvíha aj NATO. 


Napriek dobrému menu našich vojakov, či už v zahraničných misiách alebo na Slovensku, je podľa analytikov problémom zlé medzinárodné renomé rezortu obrany. To súvisí so strategickým tichom, nejasnými stanoviskami či nezáujmom o medzinárodné otázky. "Je nevyhnutné, aby sa minister obrany zúčastňoval na rokovaniach v zahraničí, aby chodil na multilaterálne aj bilaterálne rokovania, pretože ak tam chodiť nebude a bude tam posielať štátneho tajomníka, tak to nebude vysielať dobrý signál," zdôraznil Naď.

Ďalším citlivým miestom sú chýbajúce financie v rezorte. Ako uviedli analytici, za päť rokov rástlo HDP Slovenska o 10 percent, avšak v tom istom čase poklesol rozpočet obrany o 26 percent. Podľa Naďa štáty, ktoré sú v okolí Ukrajiny a Ruska, deklarovali zvyšovanie rozpočtov. "Na Slovensku zaznelo jasné stop pre budúce zvyšovanie," priblížil Majer. Napríklad Estónsko v súčasnosti vynakladá na obranu dve percentá HDP, Poľsko dáva necelé dve percentá.

Problémom je aj nemodernizácia armády a s tým súvisiaca závislosť od Ruska, pričom v tomto ukazovateli sme najhorší z krajín NATO. Dotýka sa to najmä leteckej techniky ako stíhačiek Mig-29, vrtuľníkov Mi-17, dopravného lietadla AN-26 či raketového systému S300, ktorého použitie je naviazané na súhlas Ruskej federácie. "Stalo sa, že cvičenie s S300 bolo Ruskou federáciou zmarené," dodal Majer.

BRATISLAVA/TASR/TVM

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.