Pre kauzu 737 MAX klesli dodávky lietadiel Boeingu o štvrtinu

V dvoch mešitách na Novom Zélande sa strieľalo.
Zdroj: TASR/AP/Ted S. Warren

Čistý zisk firmy klesol o pätinu.

Dodávky amerického výrobcu lietadiel Boeing klesli za prvé štyri mesiace tohto roka takmer o štvrtinu. Dôvodom je uzemnenie jeho strojov 737 MAX.

Po uzemnení, ktoré nasledovalo po marcovej havárii lietadla 737 MAX, musel Boeing zastaviť dodávky týchto strojov. Lietadlo 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines havarovalo 10. marca krátko po vzlietnutí z letiska v Addis Abebe, len päť mesiacov po podobnej havárii lietadla rovnakého typu indonézskej spoločnosti Lion Air.

Na palubách obidvoch lietadiel zahynulo spolu takmer 350 ľudí. Príčinou je podľa predbežných zistení stabilizačný systém MCAS, na ktorého vylepšení Boeing momentálne pracuje.

Od januára do konca apríla dodal Boeing zákazníkom 172 lietadiel, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 228 lietadiel. Na porovnanie, dodávky konkurenčného Airbusu dosiahli za rovnaké obdobie 232 lietadiel. Za prvé štyri mesiace minulého roka to bolo 172 lietadiel.

Minulý mesiac Boeing pri zverejnení zisku za 1. štvrťrok informoval, že odhad celoročného zisku odkladá a zverejní ho až potom, ako bude situácia okolo 737 MAX jasnejšia. Čistý zisk Boeingu klesol v 1. kvartáli o 13 % a jadrový zisk o vyše 20 %.

CHICAGO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boeing 737 MAX 8

Dôležité udalosti