Vieme, aký trest ponúkajú mužovi, ktorý bol pri vražde Ernesta Valka

Ernest Valko
Zdroj: TASR

Jaroslav Klinka je obvinený v tejto kauze iba z lúpeže. Zároveň ukázal prstom na komplica, ktorý mal vo vile na advokáta strieľať.

Priznanie Jaroslava Klinku prišlo po tom, čo ho chytili pri lúpeži banky v Kremnici. Spúšťačom k spolupráci mal byť poškodený granát, ktorý by po odistení Klinkovi ublížil. Vraj ho získal od Jozefa Radiča. V obave o svoj život, ale aj preto, že mu hrozil za lúpež vysoký trest, prehovoril o viacerých zločinoch. Medzi nimi aj o vražde Ernesta Valka.

Zdroj: TV Markíza

Ešte predtým, ako začal rozprávať si ale vyžiadal právne služby Daniela Lipšica, ktorý bol Valkovým priateľom a v čase jeho vraždy ministrom vnútra.

Dohoda o vine a treste

Návrh na podanie obžaloby dostal prokurátor Generálnej prokuratúry SR, Jozef Kandera, od vyšetrovateľa protizločineckej jednotky NAKA ešte vlani v novembri. Od začiatku sa špekulovalo, že si Jaroslav Klinka bude chcieť svedectvami vybaviť nižší trest. Dohodu nám už v minulosti potvrdil aj jeho advokát.

"Ten dôvod je, že vec môjho klienta bola vylúčená na samostatné konanie. Keďže sa predpokladá začatie dohodovacieho konania v jeho prípade, keďže on prvý vypovedal a celý trestný čin objasnil a najmä vyšetrovanie preukázalo dôveryhodnosť jeho verzie," priznal pre TV Markíza ešte v novembri 2018 Daniel Lipšic, advokát Jaroslava Klinku.

Trest za lúpež u Valka

"Konanie o dohode o vine a treste s obvineným J. K. prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky nevylučuje, zatiaľ nebolo realizované. Preto sa k jeho konkrétnym podmienkam v súčasnosti nebudeme vyjadrovať.," povedala pre TV Markíza hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Televízii Markíza ale minimálne dva dôveryhodné zdroje z prostredia vyšetrovania potvrdili, že dohodovacie konanie má byť už o niekoľko dní a navrhovaný trest je 7 rokov a dva mesiace. Jaroslav Klinka je pritom právoplatne odsúdený za lúpež v Kremnici. Odpykáva si trest vo výške šesť rokov a osem mesiacov. Spočítané a podčiarknuté: pobyt za mrežami sa mu predĺži o pol roka.

Najskôr však budú musieť obe strany- teda Jaroslav Klinka a prokurátor Jozef Kandera - s týmto návrhom súhlasiť. Potom príde na rad súd, ktorý dohodu o vine a treste schváli.

Zdroj: TV Markíza

Vražda Ernesta Valka

Ernesta Valka zavraždili 8. novembra 2010 v jeho vile v Limbachu. Klinka priznal, že chceli prominentného advokáta len olúpiť, no celé sa to skončilo streľbou. Strelcom mal byť Jozef Radič, Klinkov vtedajší parťák. Radič ale vinu odmieta.

Podľa vtedajšieho šéfa protizločineckej jednotky a terajšieho riaditeľa NAKA, Branislava Zuriana, sa prominentný advokát pred lupičmi aktívne bránil. "Jeden z obvinených, a to 43-ročný Jozef R. použil strelnú zbraň a usmrtil Ernesta Valka jednou strelnou ranou do oblasti hrudníka," povedal ešte v auguste 2018 Zurian.

Výpovede oboch mužov overovali počas rekonštrukcie vraždy. Z toho, že chcú s Klinkom uzavrieť dohodu o vine, možno vyčítať, že sa znalci a aj prokurátor Jozef Kandera, priklonili ku Klinkovej verzii.


BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dohoda o vine a treste

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.