Chránená vydra skončila v pasci, život jej zachránila pani venčiaca psíka

Matúš Sukeľ strieľa gól Francúzom na MS 2019, uprostred sa prizerá Thomas Thiry a vpravo Florian Hardy.
Zdroj: reprofoto TV Markíza

Dostala včas pomoc a dnes je už na slobode.

Chránená vydra skončila v pasci. Neľútostný klepec na ňu nastražili na okraji Žiaru nad Hronom. Pre vzácneho živočícha to tento raz dopadlo ešte dobre.

Trpiace zviera ako prvá zbadala mama mladého muža počas rannej vychádzky so psom. „Zrazu len počula, že niečo piští. Tak sa len pozrela a našla tam vydru. Zavolala ma hneď, že či to nemôžem ísť vyslobodiť, že vyzerá, že je to v tráve zachytené, tak som išiel a ako som sa tak pozeral, tak som videl, že je vlastne v pytliackom oku chytená," povedal nám Jozef Medveď.

Privolali policajtov i ochranárov. Tí asi 15 kilogramovú vydru nakoniec vyslobodili. „Vydra mala šťastie v nešťastí, že tá pasca ju chytila len okrajovo a nespôsobila jej také poranenie, ktoré by spôsobilo smrť," vysvetlil riaditeľ CHKO Štiavnické vrchy Peter Farbiak.

Ak niekto nemusí vydru, tak rybári. Mimoriadne obratný lovec sa totiž živí najmä rybami. „Výskyt vydry evidujeme na všetkých našich rybárskych revíroch. Našou úlohou je tieto revíry obhospodarovať a s uvedenou vecou nemá Slovenský rybársky zväz nič spoločné," tvrdí hlavný hospodár miestnej organizácie rybárskeho zväzu Richard Štencl.

Vydra je chránený druh živočícha európskeho významu. Jej spoločenská hodnota prevyšuje 1800 eur. Podľa odhadov na Slovensku žije asi len 150 kusov vydier.

Zaráža, že pasca nebola nastražená na odľahlom mieste, ale na okraji mesta v obytnej štvrti. „Myslím si, že vinník by mal byť potrestaný a poriadne a počul som, že je tu ešte veľa klepcov, takže mali by policajti na to dávať väčší pozor," myslí si Medveď.

Zachránenú vydru po ošetrení vypustili naspäť do prírody. Pre istotu však na úplne inú lokalitu, kde žila doposiaľ.

Nakrúcal reportér Ľubo Fronko.


ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiar nad hronom

Dôležité udalosti