Cibuľa vie rozplakať, no teraz si poplačeme nie len pri krájaní, ale aj pri pohľade na cenu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Timmary/shutterstock.com

Našej cibule je málo, a tak ju dovážame až z Nového Zélandu.

Za kilo cibule platíme raz toľko ako vlani. Môže za to minuloročné sucho. Našej cibule je málo, a tak ju dovážame aj od protinožcov.

Niet pochýb, že cibuľa je pri varení nenahraditeľná. Každý Slovák jej ročne spotrebuje desiatky kilogramov. Vlaňajšie extrémne sucho dalo cibuli zabrať. Úroda bola nižšia až otretinu. Na pultoch v obchode je jej čoraz menej.

„Ten výpadok je citeľný. Dokonca v niektorých skladoch už cibule niet alebo jej je výrazne menšie množstvo," tvrdí hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Jana Holéciová.

Sklady má prázdne aj poľnohospodárske družstvo v Maduniciach, ktoré je dlhé roky známe pestovaním cibule. Väčšinu cibule predali ešte v jesenných mesiacoch.

Problém s cibuľou hlási aj najväčší dodávateľ Poľsko, ale iRakúsko a Nemecko. Obchodníci tak siahajú po objednávkach cibule z iných krajín. Dovážame ju z Grécka, Holandska či dokonca z Nového Zélandu.

„Z toho dôvodu sa ceny vyšplhali tam kam sa vyšplhali," vysvetľuje Oliver Šiatkovský z poľnohospodárskeho družstva v Maduniciach.

Kilo balenej cibule sme našli za 2,17 eura. Poľnohospodár tvrdí, že príčinou nedostatku cibule je aj to, že zeleninárstvo na Slovensku za posledné desaťročia veľmi upadlo. Dnes na slovenských roliach pestujeme sedemsto hektárov cibule , čo je veľmi málo.

Zlepšenie s cibuľou môžeme očakávať koncom júna až začiatkom júla. „Nastúpi už ozimná cibuľa a potom začnú tie skoršie odrody z jarných výsevov a už potom by mohla tá cena cibule klesať, lebo už budeme mať vlastnú," dodáva Šiatkovský.

Téme sa venoval Roman Ruttkay:


PIEŠTANY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cibuľa

Dôležité udalosti