Jablčný ocot napomáha chudnutiu

Jablčný ocot
Zdroj: Shutterstock.com

Ale pozor, nie je to len o ňom, musíte dodržiavať aj tieto dve veci.

V našom zemepisnom pásme pozoprujeme vo výžive netradičné potraviny a jedlá. Zároveň však objavujeme staré osvedčené domáce suroviny a receptúry.

Takto podľa Alžbety Béderovej z bratislavského ÚVZ môžeme charakterizovať aj „znovuobjavenie" jablčného octu. Už v minulosti sa ním dochucovali jedlá, ale využívali sa aj jeho ďalšie účinky.

U nás sa na dochucovanie doteraz tradične používa tzv. biely ocot a vinný ocot. Avšak o jablčnom octe sda aj v literatúre uvádza mnoho pozitívnych účinkov.

TIP: Gazdinky, máme 50 rád o OCTE. Určdite ich neoľutujete

„Jablčný ocot obsahuje viac ako 30 minerálnych látok. Najmä draslík, ktorý ovplyvňuje činnosť srdco-cievneho a nervového systému. Ale aj horčík, vápnik, ktorý je potrebný pri zrážaní krvi, pri stavbe kostí a zubov i pri svalovej činnosti. Obsahuje tiež vitamíny, predovšetkým vitamín C, ktorý zvyšuje obranyschopnosť, zlepšuje hojenie rán a zápalov, ale má aj tzv. antioxidačný efekt," vysvetľuje lekárka.

Výhody jablčného octu

Podľa jej slov výhodou jablčného octu je aj obsah vlákniny - pektínu ktorý zlepšuje trávenie, podieľa sa na odstraňovaní mnohých odpadových látok, napr. aj škodlivého cholesterolu, zvyškov procesu trávenia z čriev.

Zároveň očisťuje organizmus , upravuje sa črevnú pasáž ,čo sa využíva pri zápche a prospieva pleti. Béderová hovorí, že v žalúdku pektín podporuje pocit sýtosti a tieto vlastnosti sa využívajú pri redukčných diétach.

Zdroj: shutterstock.com/kozirsky

„Jablčnému octu sa pripisujú podporné účinky na metabolické pochody. Optimálne fungujú pomocou minerálov, vitamínov a enzýmov, ktorých efekt je umocňovaný vitálnymi látkami z jablčného octu. Paradoxne sa uvádza, že kyslý ocot v našom tele viaže nadbytočné kyseliny a optimalizuje kyselino-zásaditú rovnováhu v tele. Trávenie sa zrýchľuje, aktivizuje a urýchľuje sa aj metabolizmus, čo sa môže prejaviť aj úbytkom telesného tuku," zdôraznila Béderová.

Dodáva však, že len užívanie tohto prípravku nestačí na zbavenie sa nadbytočných kilogramov. „Redukcia spočíva v pravidelnom stravovaní, rozumnom výbere a množstve potravín. A hlavne v telesnej aktivite," upozorňuje lekárka.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti