Pavol (†51) dostal pri transfúzii v košickej nemocnici nesprávnu krv, po piatich týždňoch zomrel

Vpravo brankár Marek Čiliak počas tréningu pred duelom proti Dánsku na MS 2019.
Zdroj: TASR

K pochybeniu malo dôjsť ešte v marci, zomrel o mesiac nato.

Pavol Palčo prišiel do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach so zápalom pľúc. Lekári mu na pľúcach objavili vodu, ktorú museli chirurgicky odsať. Pri zákroku však stratil tak veľa krvi, že musel dostať transfúziu.

Hoci mal Pavol krvnú skupinu 0+, lekári mu do krvného obehu dali skupinu B+. Redakcia tvnoviny.sk má k dispozícii zápisnicu z mimoriadneho zasadnutia Transfúznej komisie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. V nej lekári jasne poukazujú na zlyhanie a pochybenie ošetrujúcich lekárov. Žiadajú aj vyvodenie osobnej zodpovednosti.

Hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková potvrdila, že 51- ročný Pavol zomrel päť týždňov po podaní transfúzie. Zatiaľ nie je zrejmé, či táto chyba zapríčinila smrť. Oficiálne totiž Pavol zomrel na zlyhanie pečene. Troch zamestnancov nemocnica napriek tomu prepustila.

V správne transfúznej komisie sa uvádza, že k podaniu zlej krvnej skupiny došlo z dôvodu "zámeny vzoriek na oddelení II. Chirurigickej kliniky UNLP KE."

Pri podávaní transfúzie sa musí pacientovi urobiť najprv tzv. bedside test. Ním sa potvrdí krvná skupina, ktorú má pacient a ktorú potrebuje dostať. Podľa správy transfúznej jednotky lekári buď neurobili bedside test alebo ho zle vyhodnotili.

"Overiť krvnú skupinu pacienta pri lôžku bezprostredne pred transfúziou je povinnosťou lekára," uvádza transfúzna komisia.

"Vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad daným prípadom a aj touto cestou sa ospravedlňujeme. Preškolili sme transfúznych lekárov a sestry v oblasti zásad správnej praxe odberu a označovania vzoriek, zmenili sme povinnosť archivovania bedside testov. Uvedeného prípadu je nám nesmierne ľúto," povedala Stašková.

Prípad už rieši aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Vzhľadom na závažnosť tohto prípadu predseda úradu rozhodol o vykonaní dohľadu z vlastnej iniciatívy, v rámci ktorého úrad preverí celý postup poskytnutia zdravotnej starostlivosti tomuto pacientovi v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. O záveroch môže úrad informovať až po ukončení dohľadu," povedala hovorkyňa Úradu Radoslava Muchová.

Pavol Palčo po zámene krvi žil ešte päť týždňov. Jeho dcéra Petra nám povedala, že po transfúzii mu začali zlyhávať orgány, kvôli čomu ho presunuli na oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny (ARO). Potom, čo sa mu stav zlepšil, ho mali presunúť opäť na chirurgiu, kde mu ale začala zlyhávať pečeň. Zlyhanie pečene je aj oficiálnou príčinou smrti. Pavol ležal v košickej nemocnici dokopy takmer dva mesiace.

Ministerstvo zdravotníctva vyjadrilo nad prípadom ľútosť.

"Nemocnica nás o prípade informovala, požadovali sme okamžité nápravné opatrenia. Zdravotnícke zariadenie nás informovalo, že ukončilo pracovný pomer s tromi zamestnancami, preškolili transfúznych lekárov a sestry v oblasti zásad správnej praxe odberu a označovania vzoriek, zmenili povinnosť archivovania bedside testov," uviedla hovorkynňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Prípad budeme aj naďalej sledovať.

KOŠICE/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.