Kauza sledovania novinárov: Do Kočnerovej skupiny mal patriť aj bývalý moderátor

toth_tvnoviny.mp4
Zdroj: reprofoto Facebook/Ďateľ

Bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth mal pri výsluchu na NAKA uviesť ďalšie mená.

Peter Tóth už vypovedá pod vlastným menom, nie ako utajený svedok. Prvýkrát sa tak stalo práve koncom marca. Na protizločineckej jednotke v Nitre bol niekoľko hodín. Podľa informácií TV Markíza hovoril na výsluchu aj o sledovaní novinárov. Okrem Miroslava Kriaka, bývalého eštébáka, ktorý mal pre neho reportérov sledovať a vyhotovovať fotky či videá, povedal polícii o ďalších menách.

Autá na sledovanie

Má ísť o známeho exmoderátora a bývalého šéfa športovej redakcie televízie Joj Petra Hollého a blogerku a volejbalistku Alexandru Janouškovú.

Podľa Denníka N obaja súhlasili, že sa stanú fiktívnymi majiteľmi áut, ktoré Tóthovi vybavil Kočner na sledovanie novinárov. Janoušková aj Hollý však tvrdia, že nevedeli, na čo majú byť autá využívané. Polícia zatiaľ vo veci nikoho neobvinila.

Tóth popísal detaily sledovania polícii vo výpovedi z 25. marca. Podľa výpovede oslovil Miroslava Kriaka, aby si vybral auto na sledovanie, ktoré mal zaplatiť Kočner. Následne oslovil Hollého a Janouškovú, aby vystupovali ako majitelia áut. Za akým účelom boli kúpené, im Tóth nepovedal.

Peter Hollý aktuálne pracuje ako hovorca. Denníku N povedal, že jeho odpoveď nie je na zverejnenie a vo veci už vypovedal. Polícia jeho vzťah s Tóthom preveruje.

Janoušková reagovala, že aj ona na polícii vypovedala a o sledovaní novinárov nevedela. Priznala, že bola Tóthovou zamestnankyňou.

Zo SIS-kára svedok

Sledovanie novinárov mal iniciovať Marian Kočner. Peter Tóth tvrdil, že kontroverzný podnikateľ ho o to žiadal v súvislosti s prípravou jeho platformy na sociálnej sieti „Na pranieri". Na tomto profile Kočner uverejňoval rôzne videá údajných morálnych prehreškov novinárov.

Bývalý šéf kontrarozviedky dookola opakuje, že o žiadnej príprave vraždy Jána Kuciaka nevedel a keď sa na to Kočnera po smrti novinára pýtal, odmietol, že by s tým mal niečo spoločné. Na políciu šiel vypovedať až 9 mesiacov po Kuciakovej vražde. Vyšetrovaciemu tímu odovzdal množstvo dokumentov, dôkazov či „motáky", ktoré obvinený podnikateľ posielal z väzby.

Na zozname ľudí, ktorý mal dostať Tóth podľa vlastných slov od Mariana Kočnera, boli okrem Jána Kuciaka aj Adam Valček z denníka SME, Marek Vagovič z Aktuality.sk, Monika Tódová z Denníka N, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefan Hríb či bývalá redaktorka Trendu Zuzana Petková.

Prehliadka baru

V piatok (17.5.2019) policajti z protizločineckej jednotky prehľadali bar, ktorý mal Miroslav Kriak sledovať. Podľa Moniky Tódovej tam zrejme hľadali odpočúvacie či monitorovacie zariadenie. Podľa informácií TV Markíza ale nič z podniku nevzali.

Kriak pre Markízu povedal, že cieľom monitoringu baru a ľudí v ňom bola distribúcia drog. Majiteľa podniku ale táto otázka o údajnom predaji či konzume narkotík - rozosmiala.

Okrem Miroslava Kriaka sa mal na sledovaní podieľať Juraj Škríp, v tom čase riaditeľ Odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ale aj Štefan Mlynarčík, ktorý pôsobil najskôr na Kriminálnom úrade Finančnej správy (KÚFS), od roku 2014 podľa informácií TV Markíza robil na colnom úrade.

Skončil tam v januári 2018. Potom prešiel k policajnému zboru. Vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bratislave II. robí približne rok.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter tóth

Dôležité udalosti