Lietadlo pristavajúce v Bratislave zabránilo nešťastiu, z dráhy práve vzlietal ďalší stroj

Kým prázdne lietadlo spoločnosti Smartwings pristávalo, Ryanair letiaci do Ríma dostal pokyn na odlet.

Na jedinej dráhe, ktorá je momentálne na bratislavskom letisku v prevádzke, sa v pondelok ráno takmer naraz ocitli dve lietadlá. Jedno odlietalo, druhé pristávalo. Incidentu zabránila posádka prázdneho pristávajúceho lietadla spoločnosti Smartwings (kedysi Travel Service), ktorá pohotovo zareagovala a vrátila sa na okruh nad letiskom.


Vzlietajúcim lietadlom bol let spoločnosti Ryanair do Ríma.

Podľa našich informácií bolo v jednom momente lietadlo Smartwings nad dráhou a lietadlo spoločnosti Ryanair bolo ešte stále na dráhe. Lietadlá tak boli od seba vzdialené menej ako kilometer. Situáciu si môžete pozrieť aj na Flightradar24.

Keď posádka pristávajúceho lietadla videla na dráhe ďalšie lietadlo, urobila tzv. go around, vyhla sa doľava a na pristátie nakrúžila odznovu. Prečo dostal Ryanair povolenie na odlet, keď pristávajúce lietadlo už bolo takmer na dráhe?

"V súčasnosti prebieha interné vyšetrovanie, ktoré bude postúpené kompetentným orgánom pre vyšetrovanie, a to Ministerstvu dopravy a výstavby - Leteckému a námornému vyšetrovaciemu útvaru," povedala hovorkyňa Letových prevádzkových služieb SR Michaela Legelová a zároveň potvrdila incident.

Rozprávali sme sa s pilotmi, ktorí nám povedali, že podobné "go around" manévre sú pomerne bežné, najmä na väčších letiskách s hustejšou premávkou. Na druhej strane, skupina slovakaviation.sk napísala, že išlo o "dosť silný extrém" a skôr by ho zaradili do kategórie "close call" (tesnotka).

"Počas včerajšieho go around som bol osobne pri dráhe a nenazval by som ho štandardnou situáciou," tvrdí autor príspevku.

Pozrite si približnú animáciu situácie, ktorú sme vytvorili z údajov z Flightradar24:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme BA

Dôležité udalosti