Telesné tuky nie sú váš nepriateľ. Majú aj dobré stránky

Marlín.
Zdroj: Andrey_Popov/shutterstock.com

Hlavne pokiaľ ide o štyri dôležité vitamíny.

Veľa sa o ňom hovorí a takmer všetci sa ho snažia zbaviť. Ak hádate, že je reč o tuku a vankúšikoch, tak hádate správne. A pritom je telesný tuk asi najmenej pochopeným tkanivom v ľudskom tele.

Vždy robíme všetko pre to, aby sme sa ho zbavili. O tom, prečo ho telo tvorí a či je vôbec zdravé sa ho snažiť úplne zbaviť by ste však mali vedieť viac. Výživová expertka Susan Bowermanová vysvetlila podrobne päť najväčších mýtov o telesnom tuku, ktoré medzi nami ľuďmi kolujú.

Pokiaľ prestanete cvičiť, vaše svaly sa premenia na tuky

Na prvý pohľad to tak môže vyzerať. Vďaka silovému tréningu dochádza k stavbe a obnove svalovej hmoty.

„Ak poľavíte v úsilí tým, že vyradíte fyzickú aktivitu, svalové vlákna sa začnú zmenšovať. Medzi nimi sa potom môže začať usadzovať tuk a tým sa vám môžu zdať mäkšie. Avšak svalové a tukové bunky sú navzájom nezameniteľné. A preto sa svalové tkanivo nikdy nepremení na tuky," vysvetľuje expertka.

Cieľte na konkrétne partie, kde sa chcete zbaviť tuku

Nie je možné zbaviť sa tuku len na jednom mieste na tele. Pokiaľ sa pri cvičení zameriate na konkrétne partie napr. brušné svaly alebo nohy, svaly sa vám v týchto partiách vyrysujú a budete vyzerať štíhlejšie.

Osobný tréner: Ľudia sa pri cvičení držia mnohých mýtov, jeden nás učia aj na telesnej

Nezabúdajte však, že tuku sa vlastne zbavujete rovnomerne po celom tele. „Telo si svoje krivky zachová a ani cvičenie zamerané na konkrétne partie na tom veľa nezmení. Silueta, ktorá je pre vás charakteristická, vám zostáva naďalej, len sa úmerne zmenší," tvrdí Bowermanová.

Tukové bunky slúžia len na ukladanie tukov

Ešte donedávna vládol predpoklad, že tukové bunky boli len akési zásobníky tuku - miesto, kde sa ukladali prebytočné kalórie. Dnes je už jasné, že tukové bunky produkujú hormóny, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu a vysielajú dôležité signály ostatným častiam tela.

Zdroj: Andrey_Popov/shutterstock.com

„A môžu mať rozsiahle účinky na naše zdravie. Ovplyvňujú napríklad metabolizmus a tým aj dlhodobú reguláciu telesnej hmotnosti. Navyše, nejde len o hromadenie tuku v bunkách. Tuk sa totiž neustále premiestňuje z a do buniek podľa toho, čo práve telo potrebuje," konštatuje odborníčka.

Snažte sa o čo najnižšiu hladinu telesného tuku

Príliš veľa telesného tuku môže ohroziť zdravie, ale ani bez neho sa náš organizmus nezaobíde. Dôležité je, že podporuje dôležité telesné funkcie.

Vytvára dôležité hormóny potrebné na fungovanie tela, v tuku sa uchovávajú vitamíny rozpustné v tukoch - A, D, E a K).

„Poskytuje tiež izolačnú ochranu pred chladom v zimných aj letných mesiacoch a chráni nielen životne dôležité orgány, ale napr. chodidlá. Zdravá úroveň telesného tuku je okolo 15 percent u mužov a 22 percent u žien," upozorňuje odborníčka.

Tuk váži menej ako svaly

Tento mýtus je asi tým najznámejším, no v svojej podstate je technicky nesprávny. A dôvod? Fyzika nepsutí. Kilo zostane kilom, nech robíme, čo robíme. Ale skutočnosť je taká, že tuk má menšiu hustotu ako sval. A teda kilogram tuku zaberie v tele viac miesta ako kilogram svalov.

Zaujalo vás: Pri chudnutí je najťažšie vynechať z jedálnička jednu vec

„To je tiež dôvod, prečo svalnatí ľudia väčšinou vážia viac, než by sa mohlo zdať. V ich tele je v menšom objeme natlačených viac svalov," dodáva.

Na archívnom videu z Telerána  odobrníčka vysvetľuje, kde robíme najčastejšie chyby pri chudnutí.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti