Odborník na protokol Marek Trubač prezradil detaily inaugurácie Zuzany Čaputovej

Predseda ĽSNS Marian Kotleba a zvolení europoslanci Milan Uhrík a Miroslav Radačovský.
Zdroj: prezidentconsulting.sk

Právnička a ekologická aktivistka sa 30. marca stala historicky prvou slovenskou prezidentkou.

Už o pár dní sa prepíše história Slovenska a na najbližších päť rokov sa obyvateľkou Prezidentského paláca stane Zuzana Čaputová. Právnička a ekologická aktivistka sa 30. marca stala historicky prvou slovenskou prezidentkou.

Pred slávnostou inauguráciou musela absolvovať dve dôležité veci - fotografovanie na oficiálny portrét a výber poštovej známky, ktorá sa tlačila v Česku.

Odborníka na komunikáciu, protokol a etiketu Mareka Trubača, ktorý strávil desať rokov pri druhom priamo zvolenom prezidentovi, sme sa pýtali, na čo všetko by sa pri jednom z najdôležitejších dní Zuzany Čaputovej nemalo zabudnúť, čo by mala mať oblečené a ako je to s jej najbližšími.

V sobotu 15. júna bude už piata inaugurácia prezidenta na Slovensku. Ktoré sú najdôležitejšie veci, z pohľadu protokolu, pri jej príprave a na čo by sa nemalo určite zabudnúť?

Príprava inaugurácie novej prezidentky je už v plnom prúde. Oficiálne ju zabezpečuje Kancelária Národnej rady SR, nakoľko tento akt sa udeje počas slávnostnej schôdze parlamentu v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Do príprav je však samozrejme zahrnutá aj Kancelária prezidenta SR a tím zvolenej prezidentky Čaputovej.

Pre Zuzanu Čaputovú sú momentálne dôležité dve veci, ako ženu - čo si na inauguráciu oblečie a ako nastávajúcu najvyššiu ústavnú činiteľku - program a jej protokolárne povinnosti počas inaugurácie.

Z pohľadu programu a protokolu je inaugurácia prezidentky slávnostný akt, počas ktorého zloží do rúk predsedu ústavného súdu sľub a formálne sa ujme svojej funkcie na päťročné funkčné obdobie.

Po úvodnom príhovore predseda parlamentu vyzve Zuzanu Čaputovú, aby prišla na pódium a zložila ústavou predpísaný sľub pred plénom Národnej rady SR hlasným prečítaním textu a položením pravej ruky na originál Ústavy Slovenskej republiky. Potom podá ruku predsedovi Ústavného súdu SR a podpíše sa pod text sľubu, ktorý znie:

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,"

Po podpísaní sľubu predseda Ústavného súdu formálne osvedčí jeho zloženie a týmto aktom sa Zuzana Čaputová stane 5. prezidentkou Slovenskej republiky a oficiálne sa ujme funkcie hlavy štátu.

Nasledovať bude štátna hymna Slovenskej republiky, súčasne s ňou bude z nábrežia Dunaja vystrelených 21 delostreleckých sálv a na Prezidentskom paláci vztýčia prezidentskú štandardu.

To však ešte nie je všetko. Nakoľko je prezidentka aj hlavnou veliteľkou ozbrojených síl, hneď po inaugurácii priamo pred budovou Reduty absolvuje aj svoju prvú čestnú prehliadku nastúpenej vojenskej jednotky aj s generalitou vedenou náčelníkom Generálneho štábu OS SR a ministrom obrany.

S inauguráciou sa spája aj pozvanie významných hostí. Koho by mala prezidentská kancelária pozvať, resp. na koho by nemali zabudnúť? Aký je kľúč pri pozvánkach hostí? Kto by tam rozhodne mal byť?

Ako som už uviedol, inauguráciu organizuje Kancelária NR SR a teda aj pozvánky v mene predsedu zákonodarného zboru rozosiela parlament. Okruh pozvaných hostí tvoria predovšetkým všetci poslanci parlamentu, keďže ide o ich slávnostnú schôdzu.

Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

V zozname nesmú chýbať súčasný prezident Andrej Kiska a zvolená prezidentka, predseda vlády a všetci ministri, predseda Ústavného súdu SR, ako aj zástupcovia diplomatického zboru akreditovaného v Slovenskej republike, vysokí cirkevní hodnostári, predstavitelia štátnej správy, samosprávy a samozrejme aj ľudia blízky Zuzane Čaputovej, rodina, priatelia, podporovatelia a ľudia z jej tímu i Kancelárie prezidenta SR. U nás nie je zvykom pozývať zahraničných prezidentov. Tí boli len na inaugurácii prezidenta Rudolfa Schustera. A tak nepredpokladám, že pozvú nejakých zo zahraničia.

Keďže bude mať Slovensko po prvýkrát vo funkcii ženu, čo by mala mať pani Zuzana Čaputová oblečené, vzhľadom na to, že bude asi teplo. Šaty, sukňu, či kostým?

Inaugurácia hlavy štátu je najvyšší protokolárny akt. Ak by som to mohol s nadsadením prirovnať, je to niečo ako korunovácia kráľa. Preto aj dress code by mal byť rýdzo formálny a slávnostný. Na slávnostné podujatia, oslavy štátnych sviatkov, či iné protokolárne ceremónie sú najvhodnejšie šaty. Čím slávnostnejšia chvíľa, tým je aj dĺžka sukne zvyčajne dlhšia.

Odborník na etiketu: Prezidentka má nosiť nohavice minimálne

Nie som stylistom, ani módnym návrhárom. Verím však, že zvolená prezidentka si vyberie šaty hodné postu prezidentky a myslím, že by nič nepokazila ani decentným sukňovým kostýmom s elegantným klobúkom. Podľa toho čo som doteraz videl, rada nosí rozpustené vlasy. Aj na oficiálny portrét sa takto dala nafotiť, odhadujem teda, že klobúk si nezoberie. Ale to sú len moje úvahy. Nechajme sa prekvapiť.

Sú vhodné doplnky ako napr. šperky, pančuchové nohavice? Aké sa vyžadujú topánky a kabát, v prípade nepriaznivého počasia? Kto by mal držať dáždnik?

K formálnemu odevu by si dáma v žiadnom prípade nemala zabudnúť obliecť pančušky. Dĺžka šiat, či sukne by nemala byť menej ako 10 cm pod kolená. Tie by mali ostať zakryté. Topánky na opätkoch, lodičky, by mali mať uzatvorenú špičku i pätu.

Šperky a doplnky by mali byť ideálne zo zlata, platiny a drahých kameňov, nie „lacná" aj keď moderná bižutéria. Ale pozor, so šperkami treba narábať stroho, nepreháňať. Vyžaduje sa tu skôr striedmosť a vysoká elegancia. Ako vhodný doplnok by sa dali použiť aj perly (náhrdelník, náramok a náušnice). Šperky v prostredí štátnej reprezentácie a diplomatického protokolu by nemali pôsobiť dominantne, atraktívne ani vyzývavo! Skôr naopak.

Decentnosť a serióznosť kostýmu, či šiat by mali šperky len jemne doladiť. Aj tu je lepšie staviť na jeden dominantný prvok. Ideálne je, ak okrem jedného nosného šperku do kombinácie priradíte maximálne dva doplnkové.

A čo sa týka dáždnika, ten si prezidentka držať nemusí. V prípade nepriaznivého počasia sa o ochranu pred dažďom postará osobná ochranka.

Slovensko obletela správa, že pani Čaputová má krízu vo vzťahu s partnerom Petrom Konečným, takže pravdepodobne na inaugurácii bude sama. Mali by sa na nej zúčastniť dcéry, resp. rodičia?

Otázku manžela, manželky, ale i životného partnera prezidenta ústava ani zákony ako také nedefinujú. Protokol však musí rátať so všetkými okolnosťami aj s tým, že nová prezidentka je rozvedená. Predpokladám, že dcéry a najbližšia rodina budú Zuzanu Čaputovú sprevádzať tiež. Je to úplne prirodzené a bude len na ich vôli, či budú chcieť byť len na inauguračnom akte, alebo aj na ďalšom bohatom programe prvého dňa prezidentky.


Kam by mala viesť, po Česku, druhá oficiálna návšteva Zuzany Čaputovej?

Od rozdelenia Česko-Slovenskej Federatívnej republiky a vzniku samostatných štátov je nepísaným pravidlom, že prvú oficiálnu návštevu absolvuje prezident v Českej republike. Rovnako túto tradíciu dodržiavajú i českí prezidenti. Čo sa týka ďalších návštev, najčastejšie ide o susedné štáty a partnerov z Vyšehradskej skupiny ako Maďarsko a Poľsko. Okrem toho i susednú Ukrajinu. Ale už „tradične" novozvolený prezident navštevuje v septembri aj Valné zhromaždenie OSN v New Yorku, samity NATO a V4, podľa toho ako sú plánované kalendári zahraničných ciest.

Mali by sa ľudia fotiť a robiť selfie, keď bude prechádzať Bratislavou? Ako je to z pohľadu protokolu?

Pešia prechádzka novoinaugurovanej hlavy štátu Hviezdoslavovým námestím z Reduty do kostola je už akousi tradíciou. Je to vôbec prvý osobný kontakt nového prezidenta s občanmi.

Aj preto si myslím, že spontánne podanie rúk a fotografovanie formou „selfie" na mobilný telefón sú v tomto prípade v poriadku. Veď pre bežného človeka je fotka s prezidentkou hodnotný „suvenír". Ak by sa chcela ochranka a protokol vyhnúť stretnutiam s občanmi, tak by Zuzanu Čaputovú odviezli ku Katedrále sv. Martina autom.

Ktoré miesto na Slovensku by mala podľa Vás navštíviť ako prvé?

Možno to bude znieť trochu vtipne, no myslím to seriózne, Prezidentský palác. Tam si totiž prevezme po inaugurácii, vojenskej prehliadke a ekumenickej bohoslužbe Te Deum svoj úrad od už bývalého prezidenta Andreja Kisku. Na záver náročného inauguračného dňa bude čakať prezidentku Čaputovú ešte slávnostná recepcia na Bratislavskom hrade.

Prezident Andrej Kiska okrem toho v podvečer položil veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne.

Ak ale myslíte mimobratislavské sídla, novonastúpení prezidenti zvyčajne navštevovali mestá Košice a Banská Bystrica, kde formálne navštívili aj svoje detašované kancelárie.

Na archívnom videu si pozrite rozhovor s Danou Kleinert, ktorá navrhuje šaty pre Zuzanu Čaputovú.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti