Kauzu miliónových odmien pre advokáta Bžána polícia zastavila

Dohodu s advokátom podpísal Fond národného majetku.

Kauzu miliónových odmien pre advokáta Radomíra Bžána polícia zastavila. Markíze to potvrdilo Prezídium policajného zboru. „Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA trestné stíhanie zastavil,“ potvrdilo polícia. Skutok podľa vyšetrovateľa nie je trestným činom a nie je tak dôvod na postúpenie veci.

Prípad zastavili ešte 24.apríla. Ministerstvo hospodárstva podalo voči zastaveniu trestného stíhania sťažnosť, o ktorej ešte rozhoduje Úrad špeciálnej prokuratúry.

“Rezort hospodárstva poskytol orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť. So zastavenim trestného stíhania nesúhlasil a podal sťažnosť. O výsledku ešte nemá informácie,” potvrdilo Ministerstvo hospodárstva.

Milióny na účte zaistili

Polícia začala kauzu okolo vysokých odmien v štátnej akciovke MH Manažment vyšetrovať v novembri 2017 a v tejto súvislosti odmenu viac ako 15 miliónov eur advokátovi na účte zaistili. Prokurátor však vo februári rozhodol o jej odblokovaní za základe rozhodnutia Ústavného súdu.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vyrozumel banku, že príkaz prokurátora na zaistenie finančných prostriedkov bol nálezom Ústavného súdu zrušený," povedala vtedy k odblokovaniu peňazí hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Bžánova advokátska firma vyhrala pre štát medzinárodnú arbitráž o elektráreň Gabčíkovo. Pôvodne mala dostať odmenu 77 miliónov eur, tá nakoniec po dohode klesla na 17,5 milióna eur. Bžánovi odmenu aj vyplatili.

Vedenie štátnej akciovky MH Manažment ešte koncom roka 2017 skončilo. Všetkých členov dozornej rady odvolal minister hospodárstva Peter Žiga.

Dohodu s advokátom podpísal Fond národného majetku, ktorý sa transformoval na spoločnosť MH Manažment, na jej čele bol smerácky nominant Branislav Bačík.

Téme sa venuje René Medzihradský, viac uvidíte v Televíznych novinách

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dušan Kováčik

Dôležité udalosti