Do sledovania novinárov mal byť zapletený aj vysokopostavený štátny úradník

Fotky zo sledovania novinárov.
Fotky zo sledovania novinárov. Zdroj: TV Markíza

Televízia Markíza zistila, že išlo o riaditeľa odboru z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prípad prenasledovania novinárov vyšetruje protizločinecká jednotka. Podľa informácií TV Markíza sa na tom mal podieľať aj riaditeľ Odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Škríp. Jeho meno sa pritom na verejnosti už objavilo a to v súvislosti s kontrolou u redaktorky Denníka N Moniky Tódovej. Ešte v júli 2017 u nej zazvonil terénny sociálny pracovník.

"Povedal mi, že to je námatková kontrola, že náhodne zo spisu jeho nadriadený pán Škríp vybral môj spis. Ja som si celý ten priebeh kontroly nahrala," povedala pre TV Markíza readktorka Monika Tódová.


O Jurajovi Škrípovi hovoril sociálny pracovník

Pri kontrole pracovník ÚPSVaR tvrdil, že potrebujú aktualizovať údaje, keďže redaktorka a jej manžel poberajú na deti prídavky. A tu je časť rozhovoru medzi redaktorkou a terénnym sociálnym pracovníkom.

Terénny pracovník: Riaditeľ nás pošle, že vyberie si z databázy. Ja neviem, či nie ste rodina, lebo ten riaditeľ, čo ma poslal, náhodou ma poslal ku vám.
Monika Tódová: Ako sa volá?

Terénny pracovník: Škríp. Námatkovo ma skoro nikam neposielajú, raz za pol roka. A on sem chcel dojsť ten riaditeľ, ale nemal čas.

Monika Tódová: Riaditeľ? To je kto ten riaditeľ?

Terénny pracovník: No ten Škríp. On je riaditeľ celoslovenských štátnych sociálnych dávok a hmotnej núdze...

Ústredie tvrdilo, že s kontrolou nemal nič

Hoci jeho meno padlo pri kontrole niekoľkokrát, ústredie práce tvrdilo, že kontrolu nariadil niekto úplne iný.

"Všetci vtedy súhlasne tvrdili, že výber klienta na návštevu v rodine bol vykonaný nadriadenou terénneho sociálneho pracovníka, nebol nikým ovplyvňovaný. Juraj Škríp v tom čase rezolútne odmietol, že by akokoľvek zasahoval do výberu klienta," povedala TV Markíza hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová.

Riaditeľ dal výpoveď

Podľa našich informácií už policajti Juraja Škrípa vypočuli a pýtali sa ho na jeho účasť pri sledovaní novinárov. Vraj sa k nej mal priznať.Muž bol zamestnancov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny päť rokov. Výpoveď dal minulý týždeň, údajne zo zdravotných dôvodov.

"Sme znepokojení. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny sa túto správu dozvedá od vás a do dnešného dňa nebolo orgánmi činnými v trestnom konaní nijako informované. Samotný zamestnanec dňa 20.5.2019 požiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou, už nie je zamestnancom ústredia," dodala Lukáčová.


Hovoriť nechcel

Televízia Markíza sa snažila získať stanovisko Juraja Škrípa opakovane. Poslali sme mu email, hľadali ho osobne. Minulý týždeň sa s nami rozprával jeho otec. Povedal, že syn je ležiaci pacient a k veci sa vyjadriť nechce. Dnes sme sa tam vrátili opäť.

"Sme trošku smutní zo všetkého toho. Išiel do Bratislavy. Nechce nič hovoriť," povedala nám jeho matka.

"Keď sa to stalo, mi niektorí ľudia odkazovali z tohto prostredia ústredia, že by za tým mohol byť Marian Kočner, pretože tam často chodí. Ono to bolo po tom, čo mal tie agresívne tlačovky o novinároch, kde dokonca ponúkal peniaze za informácie o nich," vysvetlila Monika Tódová.

Zatiaľ nikoho neobvinili

Ako sa mal Juraj Škríp do celej veci zapliesť, stále vyšetrujú. Z prenasledovania novinárov ale zatiaľ nie je obvinený nikto.

"Myslím si, že to bolo zneužívanie právomocí verejného činiteľa. To ukazuje, aký vplyv mal Kočner v tomto štáte. Zniesla by som kontrolu zo sociálky aj každý mesiac, keby Ján Kuciak žil a keby mu to vrátilo život...," dodala redaktorka Denníka N.

BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Juraj Škríp

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.