Migréna patrí medzi ochorenia, ktoré obmedzujú aj váš intímny život

Ilustračná snímka.
Zdroj: Hugo Felix/shutterstock.com

Na jej zistenie si stačí urobiť krátky test.

Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy. Ale pozor, nie je to však ona. Migréna je choroba, ktorá je v spoločnosti málo akceptovaná a tolerovaná.

Na celom svete má toto ochorenie asi 12 percent populácie a trikrát viac postihuje ženy ako mužov, ale nevyhýba sa ani deťom.

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho.

Medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť zvyčajne na jednej strane hlavy, nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuky.

A čo to vlastne migréna je? Je to chronické záchvatovité ochorenie prejavujúce sa strednou až ťažkou bolesťou hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní.

„Niektorí pacienti si často zamieňajú migrénu za klasickú bolesť hlavy. Na správne rozpoznanie migrény si stačí urobiť krátky test," hovorí neurologička a prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzana Gdovinová.

Prečítajte si aj: Chcete sa zbaviť bolesti hlavy? Tieto jedlá radšej nejedzte

Podľa jej slov ak pacient pociťuje jednostrannú bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca a zhoršuje sa pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná a k tomu zvracia, alebo je citlivý na svetlo a zvuky, je vysoko pravdepodobné, že môže trpieť migrénou. Radí, že aj keď pacient nemá všetky tieto príznaky, rozhodne by mal navštíviť neurológa.

Migréna s aurou

Až 80 percent, teda štyria z piatich, pacientov má migrénu bez tzv. aury. Približne pätina udáva migrénu s aurou. Tá sa vyskytuje pred samotným spustením intenzívnej bolesti hlavy a pacient ju pociťuje vo forme zábleskov svetla alebo tzv. cikcakovitým videním. Trvá maximálne hodinu po nej nasleduje nástup intenzívnej bolesti hlavy.

Symptómy migrény

- pulzujúca bolesť hlavy, prevažne na jednej strane hlavy
- stredná až ťažká intenzita
- bolesť trvá 4-72 hodín, pohybom sa zhoršuje a opakuje sa aj niekoľkokrát do mesiaca
- precitlivenosť na svetlo a zvuk, nevoľnosť a zvracanie

Migréna je tretie najčastejšie ochorenie vo svete

Podľa Global Burden of Diseases je migréna tretím najčastejším ochorením vo svete hneď za zubným kazom a tenznou cefaleou (pozn. redakcie bolesť hlavy zo stresu). Trpí na ňu 17,1 percenta žien a 5,6 percenta mužov. Prevaha chronickej migrény je u dvoch percent ľudí.

Štúdia GBD je je považovaná za najkomplexnejšiu epidemiologickú štúdiu na svete, ktorá sleduje dopad 359 ochorení na populáciu. Za hlavné parametre dopadu ochorenia na populáciu sa považujú roky strávené v invalidite a pre predčasnú smrť v dôsledku ochorenia.

TIP: Migrénu spúšťa viacero faktorov, o niektorých ani netušíte

Posledné publikované dáta GBD ukázali, že migréna je z hľadiska rokov strávených v invalidite na 7. mieste a u ľudí vo veku 15 až 49 rokov života dokonca na treťom mieste zo všetkých sledovaných ochorení.

Migréna ovplyvňuje veľa vecí v živote

Toto ochorenie ovplyvňuje bežné aj denné pracovné aktivity, ale aj rodinný život pacientov. Podľa štúdie Eurolight pacienti s migrénou stratili za štvrť roka v priemere 3,2 pracovných dní, až 4,6 dní starostlivosti o domácnosť a 2,1 dňa venovaných spoločenským aktivitám.

 

Podľa výsledkov 18,2 percentám pacientom migréna bráni v starostlivosti o deti. Až 17,8 percenta ľudí má pre toto ochorenie problém v intímnom živote a deväť percent pacientov uvádza, že migréna im bráni venovať sa spoločenským aktivitám. Napriek tomu, nie je toto ochorenie poddiagnostikované a pacienti nie sú dostatočne liečení.

Štúdia American Migraine Prevalence and Prevention study, do ktorej zahrnuli viac ako 160-tisíc pacientov, ukázala, že 44 percent z nich nemalo nikdy stanovenú diagnózu migréna, 49 percent sa liečilo len voľno predajnými liekmi a pätina užívala lieky od lekára. Iba 12,4 percenta malo profylaktickú, teda preventívnu liečbu.

Budeme mať vlastný prieskum

Na Slovensku sa pripravuje veľký reprezentatívny prieskum, ktorého cieľom je získať informácie o tom, ako migréna ovplyvňuje život zamestnanca - migrenika a rovnako chce získať aj pohľad z druhej strany - zo strany zamestnávateľa.

Má dať odpovede na otázky, ako migréna zasahuje do života zamestnanca a či zamestnávateľ vie, že jeho zamestnanec trpí migrénou. Dáta sa budú zbierať na vzorke 800 respondentov v júni a budú ich zbierať aj vo veľkých korporáciách, informovala tvnoviny.sk Dália Hagarová.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.