Za takmer desať rokov enormne narástol počet reštaurácií na Slovensku

satan.mp4
Zdroj: shutterstock.com/ bezikus

A to aj napriek tomu, že sektor trpí nedostatkom kuchárov a čašníkov.

Počet reštaurácií a pohostinstiev zaznamenal za uplynulých deväť rokov až 80-percentný nárast. A to aj napriek tomu, že podnikanie v oblasti reštauračných služieb je dlhodobo vystavené nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a vysokej konkurencii. Potvrdzuje to aj analýza poradenskej spoločnosti Bisnode.

Podľa nej je v súčasnosti na Slovensku v prevádzke 8 143 reštaurácií a pohostinstiev, pričom ešte koncom minulého roka spoločnosť evidovala 8 037 registrovaných subjektov podnikajúcich v reštauračných službách. Ide o najvyšší počet za posledných deväť rokov.

V roku 2010, keď začala spoločnosť počty zariadení pôsobiacich v reštauračných službách monitorovať, databázy uvádzali 4 520 aktívnych prevádzok.

"Turbulentnými rokmi pri zakladaní a rušení reštaurácií či pohostinstiev boli roky 2012 až 2017. Najviac reštaurácií a krčiem otvorili Slováci v rokoch 2012 (742 prevádzok) a 2013 (958 podnikov). V nasledujúcich štyroch rokoch padali rekordy, naopak, v počte zatvorených prevádzok. Najviac z nich pritom ukončilo podnikanie v rokoch 2016 a 2017," opisuje výsledky Petra Štěpánová, analytička spoločnosti.

Podľa nej prevádzkovanie reštaurácií a pohostinstiev patrí dlhodobo k obľúbených oblastiam podnikania, a to aj napriek tomu, že trpí nedostatkom kuchárov a čašníkov, ako aj značným konkurenčným prostredím.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikanie

Dôležité udalosti