Treba si umývať ovocie a zeleninu? Bukovský odobril zaužívaný zvyk z našich záhrad

Mladík zachránil dieťa padajúce z piateho poschodia.
Zdroj: shutterstock/Studio Africa

Poprel, že neumývanie prospieva podpore imunity.

Iste si pamätáte z detstva vetu vašich rodičov, aby ste si vždy umyli ovocie alebo zeleninu, keď ho idete zjesť. Ale ruku na srdce, koľkokrát ste ich príkaz ignorovali? Možno sa vám nič nestalo a nemali ste žiadne problémy. Ale opak je pravdou.

Špecialista na výživu a preventívnu medicínu Igor Bukovský v pravidelnej teleránovej rubrike Počul som, že ... odpovedal na otázku diváčky Zdenky. Zaujímala sa, či keď si ovocie alebo zeleninu pred jedením neumyje, posilňuje imunitu.

Podľa lekára je toto tvrdenie je veľmi pochybné. Odobril ale, že nemusíte si ich umývať, ak si ich zoberiete zo záhrad starých rodičov alebo vlastnej.

"Viete, že ovocie a zeleninu nestriekate, necestujú cez polovicu zemegule. Ale inak si myslím, že umývanie je nevyhnutnosť. A dôvod? Kvôli postrekom, chémii, kontaktu a prenosu baktérií z cudzieho prostredia, ktoré môžu pochádzať od chorých ľudí," odôvodnil.

TIP: Dr. Bukovský vyvrátil ďalší mýtus. Týka sa ovocia

Podľa jeho slov existuje veľa prípadov, že dôjde, či už úmyselnému alebo neúmyselnému, infikovaniu prenášaných ovocí alebo zelenín. "Rozhodne nie je dobrý nápad koštovať ovocie alebo zeleninu v obchode alebo len tak prísť domov a pustiť na ne trochu studenej vody. Všetko treba poriadne umyť," dodáva.

Na videu sa dozviete aj odpoveď na otázku, prečo je nadmerné solenie nezdravé a aké ochorenia spôsobuje.

Ak máte aj vy nejaké otázky na Igora Bukovského, pokojne ich pošli na adresu poculsom@markiza.sk a on vám na ne odpovie - v Teleráne alebo na webe.

BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti