Kolaps s materskými školami v Petržalke nehrozí

Viki Ráková
Zdroj: facebook/Petržalka

Starosta sa dohodol s riaditeľkami a ospravedlnil sa im.

Starosta Petržalky Ján Hrčka a riaditeľky materských škôl sa v piatok (31. 5.) dohodli na pokračovaní spolupráce.

Na sociálnej sieti oznámil, že až do ukončenia výberových konaní ich poverí riadením materských škôl, ktoré tak budú naďalej fungovať v normálnom režime.

Viac v reportáži Ľubicy Janíkovej


"Riaditeľky aj starosta sa zhodli, že v uplynulých týždňoch neviedli vzájomnú komunikáciu tak, ako by bolo potrebné a dohodli sa na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude hľadať spoločné riešenia pri dosahovaní spoločného cieľa, ktorým je prospech Petržalčanov a ich detí, napísala mestská čast na facebooku po rokovaní

Bratislavská Petržalka v utorok (28. 5.) vypísala výberové konania na obsadenie 21 pozícií riaditeľov tunajších materských škôl. Tie sa uvoľnia po hromadnom vzdaní sa funkcie 21 z 24 terajších riaditeliek. Tie by mali skončiť koncom mesiaca.

Riaditeľky sa hromadne vzdali funkcie koncom minulého týždňa. Podľa nich to bola reakcia na vedenie mestskej časti, ktoré zasahuje do ich odbornosti a kompetencií a spochybňuje ich postupy a rozhodnutia. Taktiež malo na ne vyvíjať nátlak na protiprávne konanie a porušovanie zákona o ochrane osobných údajov. Spôsob prijímania detí, všeobecne záväzné nariadenie a vnímanie kauzy mali podľa nich len potvrdiť, že sa rozhodli správne. Podali tiež podnet na prokuratúru.

Krátko predtým prišiel starosta Petržalky Ján Hrčka s návrhom zvýšiť poplatok pre všetky deti, ktoré nemajú trvalý pobyt v Petržalke, na 300 eur mesačne. Za deti s trvalým pobytom v mestskej časti by rodičia aj naďalej platili poplatok 30 eur mesačne. Samospráva chce týmto návrhom všeobecného záväzného nariadenia vyriešiť dlhoročný problém, spočívajúci v tom, že mnoho prijatých detí malo trvalý pobyt mimo Petržalky alebo boli mladšie ako tri roky.

Riaditeľky deklarovali, že nikdy nebolo ich záujmom uprednostňovať deti z iných mestských častí ako z Petržalky. Na jednej strane síce chápu pohnútky vedenia samosprávy, aby boli prijaté všetky miestne deti. Na druhej strane však upozorňujú, že aj keby boli prijímané len petržalské deti, aj tak nebudú prijaté všetky, keďže aktuálne kapacity škôlok to nedovoľujú. Na margo nepetržalských detí pritom uvádzajú, že ich počet tvorí zhruba niečo cez jedno percento, teda nie toľko, s čím argumentuje Hrčka.

Šéf petržalskej samosprávy tvrdí, že jeho cieľom je len lepšie nastaviť a stransparentniť pravidlá prijímania detí. V súvislosti s počtami detí sa odvoláva na údaje Štatistického úradu SR a priznáva, že od riaditeliek žiadal niektoré údaje na overenie informácií a overenie údajov, ktoré nesedia.

Zdroj: Facebook/Petržalka

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Petržalka

Dôležité udalosti