Bratislavské letisko má po vyše troch mesiacoch opäť v prevádzke druhú dráhu

konspi video 2_tvnoviny.mp4
Zdroj: BTS

Nová svetelná sústava na nej zníži spotrebu energie o 70 percent.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave má od soboty v prevádzke novú svetelnú približovaciu sústavu na vzletovo-pristávaciu dráhu 22. Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. Výhodou sústavy sú podľa hovorkyne LED svetelné zdroje, ktoré prinášajú o 70 percent nižšiu spotrebu elektrickej energie oproti pôvodnej sústave.

"Počas rekonštrukcie sústavy boli halogénové návestidlá vymenené za nové moderné návestidlá s LED svetelným zdrojom. Svetelná približovacia sústava naviguje pilotov lietadiel v noci a za zníženej dohľadnosti, napríklad za hmly," priblížila Ševčíková.

Letisko v Bratislave je podľa nej prvým letiskom na Slovensku s približovacou svetelnou sústavou, ktorej návestidlá obsahujú LED svetelné zdroje. "Takéto približovacie sústavy využívajú napríklad letiská Londýn-Heathrow, Paríž-Orly či letisko v Osle," doplnila. 

Zdroj: ALS

Prevádzkové postupy a minimá na dráhu 22 ostali nezmenené, nová približovacia svetelná sústava však zmenila sklon profilu, povedal vedúci oddelenia svetelno-zabezpečovacích zariadení letiska Marek Podmanický. "Použitím LED svetelných zdrojov sa zvýšila viditeľnosť celej svetelnej sústavy, a to v závislosti od denných a meteo podmienok, približne až o 20 percent," vysvetlil Podmanický s tým, že tieto zmeny majú priamy vplyv na bezpečnosť v civilnom letectve, pretože znižujú pravdepodobnosť straty vizuálneho vedenia pilota počas priblíženia a pristátia.

Letisko M. R. Štefánika má dve vzletovo-pristávacie dráhy, hlavnú dráhu 13-31 a vedľajšiu dráhu 04-22. Svetelné približovacie sústavy sa nachádzajú pred pristávacími dráhami 31 a 22.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme BA

Dôležité udalosti