Týmto jedlám sa radšej treba vyhnúť. Vedci po novom hovoria o vážnych zdravotných problémoch

Susedia na pohrebe
Zdroj: Kingcraft/shutterstock.com

V minulom roku zistili aj prepojenie so zvýšeným rizikom rakoviny.

Konzumácia zmrzliny, raňajkových cerálií či kuracích nugetiek prudko stúpa. A práve "tomu" sa venujú odborníci vo Francúzsku a Španielsku, pretože práve tieto potraviny dávajú do súvislosti s predčasnými úmrtiami či zlým zdravotným stavom. Hoci to definitívne nepotvrdili, varujú, že práve priemyslene spracované potraviny vedú k prejedaniu sa. Potrebujú ale ďalšie výskumy. Píše o tom BBC. 

Vedci rozdelili potraviny do troch kategórií - minimálne spracované, spracované a ultraspracované. Medzi minimálne spracované potraviny patrí ovocie, zelenina, mieko, mäso, strukoviny, vajcia či ryža.

 "Spracované" sú také, ktoré pozmenili tak, aby chutili lepšie a vydržali dlhšie. V nich sú najmä oleje, cukry či soli. Ide tiež o slaninu, syry, chlieb či konzervované ovocie a zelenina ale ja pivo.

TIP: Chcete sa zbaviť bolesti hlavy? Tieto jedlá radšej nejedzte

"Ultraspracované" potraviny, ktoré prešli výraznejším priemyselným spracovaním. Na ich obale nájdu zákazníci zoznam prísad, vrátane pridaných konzervačných látok, sladidiel alebo zvýrazňovačov farieb. Sú to hlavne spracované mäso ako klobásy či hamburgery, raňajkové cereálie alebo cereálne tyčinky, instantné polievky, sladké šumivé nápoje, kuracie nugetky, torty, čokolády, zmrzlina či rôzne polotovary

"Ak výrobok obsahuje viac ako päť zložiek, je pravdepodobne ultraspracovaný," hovorí Maira Bes-Rastrollo z Univerzity v Navarre.

Zdroj: Shutterstock.com

Prvá štúdiu spravila Univerzita v Navarre v Španielsku. Zúčastnilo sa jej takmer 20-tisíc ľudí počas 10 rokov a každý druhý rok hodnotila ich stravu. Počas štúdie zomrelo až 335 ľudí.

Druhá štúdia, ktorú uskutočnila Parížska univerzita, trvala 50 rokov na vzorke viac ako 105-tisíc ľudí. Stravu im hodbnotili dvakrát do roka. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí jedia viac "ultraspracovaných" potravín, majú zhoršené zdravie srdca.

"Rýchly nárast množstva ultraspracovaných potravín v porovnaní s menej spracovanými potravinami „môže v nasledujúcich desaťročiach spôsobiť značné zaťaženie kardiovaskulárnymi ochoreniami," povedal lekár Mathilde Touvier z Parížskej univerzity.

V minulom roku zistili aj prepojenie so zvýšeným rizikom rakoviny.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti