Polícia zrejme roky vedela o Vadalovi a talianskej mafiánskej bunke na východe Slovenska

Antonino Vadala na súde.
Zdroj: TASR

Kontrola starých spisov našla pochybenia a dokonca aj možný trestný čin.

Rozsiahla kontrola starých spisov a komunikácie s Talianmi našla pochybenia a dokonca aj možný trestný čin. Televízii Markíza to potvrdilo policajné prezídium.

Kontrolu nariadil ešte v apríli policajný prezident, potom, čo na rozpory upozornila talianska verejnoprávna televízia.

Informácie o tom, že slovenská polícia údajne už v roku 2013 vedela, že Antonino Vadala mal založiť na východe bunku kalabríjskej mafie, priniesla v apríli talianska investigatívna novinárka. Potvrdzovať to má aj správa Europolu, z ktorej reportérka citovala.

Vadalu zatkli až vlani, v Taliansku čelí obvineniu z pašovania kokaínu, na Slovensku ho zas stíhajú pre podvody z agrodotáciami.


Za mrežami skončil až potom, čo o ňom vo svojom poslednom článku písal Ján Kuciak. Naša polícia ale odmietala, že by o prepojení Vadalu na mafiu mala v minulosti informácie. Nový policajný šéf však pre tieto nezrovnalosti nariadil rozsiahlu kontrolu spisov a komunikácie s talianskymi zložkami. Toto sú jej výsledky.

„Odbor kontroly prezídia Policajného zboru ukončil kontrolu so záverom, že okrem administratívnych pochybení mohlo dôjsť aj k spáchaniu trestného činu," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

O aký trestný čin ide a či z toho vyplýva, že polícia skutočne už pred šiestimi rokmi vedela, že Vadala tu založil bunku mafie, známe nie je. Polícia totiž k tomuto prípadu zatiaľ nemôže poskytovať ďalšie informácie.

Jasné tak nie je ani to, kto pochybil. Výsledky kontroly však už má na stole inšpekčná služba, ktorá v tejto veci zrejme začne trestné stíhanie.

To, že Taliani na východe Slovenska neboli pre naše orgány žiadnou neznámou, mala potvrdiť SIS. Tajná služba mala údajne Vadalu v hľadáčiku dlho a písala o ňom aj vo svojich správach.

Ľudia od Vadalu mali blízko dokonca k bývalému premiérovi Robertovi Ficovi. Jeho asistentka Mária Trošková s ním v minulosti podnikala a mali mať aj milenecký vzťah. Ficov tajomník bezpečnostnej rady Viliam Jasaň mal zas svoju firmu Talianovi predať. Robert Fico čelí aj podozreniam, že s Vadalom telefonoval. Expremiér to ale odmieta a bránil sa potvrdeniami od talianskej prokuratúry.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti