Očkovací kalendár sa mení. Druhú MMR vakcínu dostanú deti oveľa skôr

URGENT_tvnoviny.mp4
Zdroj: Shutterstock./Yuganov Konstantin

Problémom je zvýšený výskyt osýpok.

Očkovací kalendár sa bude meniť. Po novom by deti mali dostať druhú vakcínu proti osýpkam, mumpsu a ružienke, tzv. MMR vakcínu v šiestom roku života. Doteraz ju dostávali v jedenástom.

Ministerstvo zdravotníctva a hygienici tak reagujú na najnovší imunologický prehľad. Podľa správny zaznamenávame na Slovensku aj v celej Európe nárast chorobností na tieto choroby najmä u detí.

"Druhou dávkou MMR vakcíny sú už v súčasnosti očkované v predškolskom veku v rámci povinného očkovania deti z Českej republiky, Slovinska, Chorvátska alebo Talianska," povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zníži sa riziko šírenia osýpok v školách

Čo presne ukázal imunulogický prehľad? Najdôležitejší údaj je, že podiel detí s ochrannou hladinou protilátok proti osýpkam sa pohybuje od 97,24 percenta u trojročných detí, po 93,46 percenta u päť až deväťročných detí.

„Výsledky možno považovať za uspokojivé, avšak vzhľadom na zvýšený výskyt osýpok na Slovensku a v Európe je potrebné zvýšiť ochranu zdravia detí. Našim zámerom je, aby boli deti už pri nástupe do školy kompletne očkované dvoma dávkami MMR vakcíny, čo zabezpečí väčšiu ochranu proti osýpkam než v súčasnosti podávaná prvá dávka vakcíny v 15.-18. mesiaci života a druhá dávka vakcíny v 11. roku života. Týmto krokom sa posilní ochrana zdravia detí a zníži sa riziko vzniku a šírenia osýpok v školských kolektívoch," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Zmeny v očkovacom kalendári by mali byť zavedené od budúceho roka.

Proti žltačke typu A je očkovaných málo detí

Menia sa aj odporúčania pri očkovaní proti hepatitíde A. Ministerstvo a hygienici navrhujú, aby sa rozšíril vek očkovania dvojročných detí žijúcich v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode, bez odkanalizovania odpadových vôd alebo s nízkym štandardom bývania na očkovanie vo veku dva až päť rokov.

Z výsledkov imunologického prehľadu vyplynulo, že hoci majú vakcíny proti vírusovej hepatitíde A vysokú účinnosť, zaočkovanosť detí do 10 rokov veku je veľmi nízka. Vo veku jeden až štyry roky je zaočkovaných len 8,6 percenta detí a v skupine od päť do deväť rokov je zaočkovanosť 15 percent.

Žltačka typu A sa nazýva aj "choroba špinavých rúk", pretože sa šíri najmä v prostredí so slabou hygienou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.