VÚB a ČSOB odštartovali drahšie hypotéky. Pozrite sa, ako na zmenu sadzieb reagujú ďalšie banky

Výhľad na Bratislavu
Výhľad na Bratislavu Zdroj: TASR/Branislav Račko

Oproti susedným krajinám sme na tom ešte veľmi dobre.

Vlak sa rozbehol. Po VÚB a ČSOB pristúpia k zmene úrokových sadzieb aj ostatné banky. Síce nehovoria kedy a o koľko, no určite k tomu príde. Na druhej strane, na rozdiel od susedných krajín, ktoré neplatia eurom, sme na tom ešte veľmi dobre.

Hypotekárny zlom vyvolala minulý týždeň VÚB banka. Tá ako prvá vo všetkých svojich fixoch zvýšila úrokové sadzby o 0,2 percenta. Nový cenník začne platiť od 7. marca. 

Pár hodín po VÚB sa ozvala aj ČSOB. O zmenách v jej úrokových sadzbách sme informovali už v piatok, banka to oficiálne potvrdila v pondelok. Najzásadnejšia zmena sa udiala pri 10-ročnej fixácii.

„ČSOB s účinnosťou od 21. februára zvyšuje úrokovú sadzbu pri hypotéke s 10-ročnou fixáciou z 0,99 % p. a. na 1,15 % p. a. Reaguje tak na rastúcu cenu dlhodobých zdrojov financovania na trhu,“ uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Zároveň banka ponúka limitovanú možnosť zafixovať si svoj úrok od 1,35 percenta, a to až na 20 rokov.

Ani ostatné banky nevylučujú zmenu sadzieb 

Ďalšia z veľkých bánk – Tatra banka – zvyšovanie úrokových sadzieb taktiež nevylučuje.  

„Situáciu na trhu pre zvyšujúce sa refinančné náklady pozorne sledujeme. Hneď ako bude zvýšenie sadzieb za Tatra banku aktuálne, budeme o tom informovať,“ ozrejmila hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

V režime vyhodnocovania situácie je aj UniCredit bank. Podľa našich informácií svoje cenníky zvyčajne mení k 10. dňu v mesiaci. Zatiaľ však nie je rozhodnuté, či sa pre zmenu rozhodnú už v marci.

„Banka pravidelne prehodnocuje výšku úrokových sadzieb, ktorá závisí aj od ceny zdrojov aj situácie na trhu. Aktuálne sme znížili sadzbu pre 10-ročnú fixáciu s poistením na 0,99 percenta, čo patrí k historicky najnižším dlhodobým sadzbám a najnižším, čo na trhu je možné v súčasnosti nájsť,“ dodala hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková. 

Zmeny v úrokových sadzbách nevylučuje ani 365.bank. 

Z väčších bánk sme oslovili ešte Slovenskú sporiteľňu, ktorá na naše otázky neodpovedala. Neskôr vydala tlačovú správu, v ktorej oznámila, že mení úrokovú sadzbu, ale len pri 10-ročnej fixácii. Tá stúpne na 1,49 percenta. 

„Zvýšenie bolo spôsobené pohybom cien dlhodobých zdrojov na finančných trhoch, ktoré začali pomerne rýchlo stúpať. Aj napriek nárastu o 0,3 percenta je však 10-ročná fixácia dnes stále vynikajúcim riešením, ako si zabezpečiť stabilitu a schopnosť dlhodobo plánovať rodinné výdavky,“ uviedol riaditeľ odboru digitálne a omnikanálové cesty Slovenskej sporiteľne Juraj Barta. 

Otázkou je, prečo banky už teraz dvíhajú úrokové sadzby, keď Európska centrálna banka len uvažuje, že ich zmení ku koncu roka.

„Banky už dnes získavajú zdroje na poskytovanie hypoték drahšie, pretože v cene sú zahrnuté aj očakávania zvyšovania úrokových sadzieb zo strany ECB napriek tomu, že k zvyšovaniu úrokových sadzieb ešte nedošlo,“ vysvetlil finančný analytik Maroš Ovčarik.  

Éra lacných hypoték sa končí 

Z hore uvedeného je teda už dnes zrejmé, že éra lacných hypoték sa končí. Nejde totiž iba o krátkodobé navýšenie úrokových sadzieb, ale o dlhodobý proces. Analytici odhadujú, že spočiatku bude tento posun minimálny, postupom času sa úroky môžu vyšplhať až na úroveň dvoch percent. Toto by sa mohlo udiať do dvoch rokov.

Pre bežného človeka by toto znamenalo zdraženie mesačnej splátky o desiatky eur. Mnohí Slováci chcú tomuto scenáru zabrániť a húfne prehodnocujú svoje hypotéky. Tejto téme sme sa viac venovali TU.  

Prečo je dôležité zaoberať sa svojou hypotékou, aj keď vám končí fixácia až o dva alebo tri roky? Ukážeme si na modelovom príklade.

Ak dnes máte hypotéku 100-tisíc eur s dobou splácania 25 rokov a úrokovou sadzbou 1 percento, tak výška splátky je na úrovni 376 eur. V prípade, ak by sa úroková sadzba zvýšila na 1,5 percenta, tak sa mesačná splátka zvýši o 23 eur. Ak na 2 percentá, tak už ide o navýšenie o 47 eur.

Pripomíname, že v čase fixácie vám banka nemôže úrokovú sadzbu zmeniť.

​Na Slovensku sa stále rozprávame len o kozmetických úpravách. V susedných krajinách, ktoré neplatia eurom, majú oveľa väčšie problémy. V Poľsku a Maďarsku sa môžu úrokové sadzby do konca roka vyšplhať až k piatim percentám. V Česku až k neuveriteľným siedmim.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti