Vláda chce vyplácať trináste dôchodky skôr. Dôchodcom sa to nepozdáva a prišli s vlastným návrhom

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

 V januári budúceho roka čaká dôchodcov výrazné zvýšenie penzií práve na základe súčasnej inflácie. Aj preto teraz peniaze navyše vyplácať nechcú.

Koalícia navrhuje ako mimoriadnu pomoc pre penzistov vyplácanie trinástych dôchodkov skôr. Dostať by ich mohli už pred letom. Tí ale nesúhlasia, situáciu to vraj nerieši. Naďalej žiadajú, aby sa im penzie zvýšili počas roka.

 Napriek tomu, že inflácia sa za január vyšplhala na 8,5 percenta, seniorom sa takým tempom dôchodky nezvýšili. Od začiatku tohto roka dostali pridané len o 1,3 percenta. Výpočet berie do úvahy totiž zdražovanie z predošlého roka.

 „Až 32 percent dôchodcov je už teraz pod hranicou chudoby, a keď to pôjde ďalej, tak tam padnú ďalší a budú musieť žiadať o kompenzačné príspevky,“ varuje Valéria Pokorná z Jenoty dôchodcov.

Zástupcovia dôchodcov aj preto žiadali mimoriadne zvýšenie všetkých starobných aj invalidných penzií o tri percentá od apríla. Koalícia sa však dohodla na inom riešení, trináste dôchodky majú vyplácať skôr, čo ministerstvo financií zrejme brzdiť nebude. Prípadné skoršie vyplácanie trinástych dôchodkov totiž nemá vplyv na deficit štátneho rozpočtu.

 V pondelok (21. 2.) však hovorili aj o jednorazovej finančnej pomoci formou príspevku, koľko by to malo byť a kedy by mohli peniaze vidieť, jasné nie je. Púšťali by ich ale postupne.

 „Aby sa to fázovalo, že teraz by sme mohli urobiť tú pomoc, a potom o tri mesiace by mohli mať tie trináste dôchodky, a potom na zimu sa chystá veľká valorizácia,“ avizuje predseda Sme rodina Boris Kollár.  

 V januári budúceho roka čaká dôchodcov výrazné zvýšenie penzií práve na základe súčasnej inflácie. Aj preto teraz peniaze navyše vyplácať nechcú.

 „My v SaS dbáme na to, aby to neboli helicopter money, aj pre tých, ktorí na to nie sú odkázaní, lebo vždy to musí byť iba v nevyhnutnej miere, a to sa snažíme postrážiť,“ uviedla Janka Cigániková, poslankyňa NR SR za SaS.

 Zástupcovia dôchodcov ale s trinástymi dôchodkami pred letom nesúhlasia, hovoria, že viac peňazí by nedostali, iba by im ich vyplatili skôr. Namiesto toho majú inú ponuku.

 „Keďže sa od januára zvýšia dôchodky o osem percent, tak by sme to mohli spraviť tak, že tri percentá dostanú teraz od apríla, a na budúci rok bude päť percent valorizácia, sa tých osem percent zníži o tie tri percentá,“ navrhuje Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov.

Zvýšenie penzií by tak dostali tento aj budúci rok. A navyše aj trináste dôchodky koncom roka ako štandardne. S návrhom kompenzácií sľubuje vláda prísť už zajtra.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti