Minimálna mzda v Nemecku sa rapídne zvýši

Minimálna mzda v Nemecku sa rapídne zvýši
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/PhotoSGH

Zvýšenie schválila v stredu vláda.

Kancelár Olaf Scholz napĺňa svoj predvolebný sľub, a to navýšenie minimálnej hodinovej mzdy v Nemecku. Vláda totiž v stredu vyslovila súhlas s jej zdvihnutím o viac ako dve eurá, teda na 12 eur na hodinu. Keďže majú vládne strany v parlamente väčšinu kresiel, nepredpokladá sa, že by parlamentom zvýšenie neprešlo. Pre porovnanie, minimálna hodinová mzda na Slovensku je 3,713 eur. Informáciu prinieslo médium Berliner Zeitung.

V Nemecku je súčasná minimálna mzda 9,82 eur na hodinu, od januára bola totiž navýšená o 22 centov. Táto suma sa nepáčila súčasnému kancelárovi Scholzovi, ktorý z jej zvýšenia urobil ústrednú tému svojej kandidatúry. V iniciatíve pokračoval aj po nástupe do úradu. „Naši občania tvrdo pracujú, ale zarábajú málo. To sa musí zmeniť. Zvýšenie minimálnej mzdy je podľa mňa jeden z najdôležitejších zákonov a otázka rešpektu,“ uviedol Scholz.

Tento krok podporil aj minister práce Hubertus Heil, podľa ktorého tak ochránia občanov pred chudobou. „Zvýšenie mzdy sa bude týkať vyše šesť miliónov ťažko pracujúcich ľudí. Ide o obyvateľov žijúcich v bývalom východnom Nemecku, najmä ženy,“ uviedol. Podľa neho má zmena aj ekonomický zmysel. „Posilníme tak kúpnu silu a dáme dôležitý impulz k hospodárskemu oživeniu,“ dodal.

Zmena podľa ministra práce Hubertusa Heila prospeje ľuďom pracujúcim v gastronomickom priemysle, službách, skladovej logistike či upratovačkám. „Hovoríme o ľuďoch, ktorí udržiavali obchody počas pandémie v prevádzke," povedal.

Zvyšovanie je postupné. V januári išlo o 22 centov, v júli sa potom zvýši na 10,45 eur a v októbri po súhlase parlamentu na 12 eur.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.