Ruská invázia sa čoskoro prejaví aj na našich pumpách. Ceny benzínu sa dotknú psychologickej hranice

Tankovanie (ilustračná snímka)
Tankovanie (ilustračná snímka) Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

A na mnohých čerpacích staniciach ju aj prekročia.

Ruská invázia na Ukrajinu bude mať čoskoro dosah aj na naše reálne životy. Tento typ konfliktu totiž negatívne ovplyvňuje cenu ropy na svetových trhoch. Tá sa už priblížila k sto eurám za barel, čo v praxi znamená, že na Slovensku budeme tankovať ešte drahšie ako doteraz.

„Ako ceny ropy, tak aj cena zemného plynu stúpla. Videli sme na príklade európskej ropy Brent, ktorá atakuje stodolárovú hranicu za barel,“ uviedol ekonomický analytik Dominik Hapl.

Zároveň dodal, že práve po prvej invázii, ktorá sa odohrala z pondelka na utorok, cena ropy stúpla až o tri percentá.

Prečítajte si tiež:

​Priemerná cena sa dotkne psychologickej hranice, niektoré pumpy ju hravo prekročia

Ak to prenesieme do slovenských reálií, čoskoro sa to odrazí aj na slovenských čerpacích staniciach.

„Aktuálne je priemerná cena benzínu 1,538 a nafta stojí v priemere 1,443 eur za liter. V priebehu marca nastane zdraženie v priemere o 3 centy za liter,“ uviedol komoditný analytik Boris Tomčiak.

Priblížime sa tak tesne k psychologickej hranici jedno euro aj šesťdesiat centov za liter benzínu. Pripomíname, že ide o priemerné ceny, teda mnohé pumpy túto sumu hravo prekročia.  

„Riziko výpadku dodávok z Ruska pre konflikt je nemalé, aj keď je nutné uviesť, že aktuálne nie je prerušený export ropy z Ruska. Zároveň pokračuje zvyšovanie produkcie zo strany kartelu OPEC a i americkí producenti ropy zvyšujú svoju ťažbu,“ doplnil Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​​Blížime sa k historickému rekordu

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,27 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dali bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme len s nostalgiou spomínať. Odvtedy totiž pohonné hmoty v podstate len stúpajú. Momentálne je priemerná cena 1,538 eura za liter, teda po avizovanom zdražení by sa cena zastavila na približne 1,58 eura. Horšie je, že ani v nasledujúcich mesiacoch sa situácia nezlepší.

„Ekonomický rozmach vo svete pokračuje a dopyt po energetických surovinách ostane na vysokej úrovni. Rozhodne sa teda nedá očakávať pokles cien ropy a zemného plynu,“ vysvetlil Tomčiak.

Postupne sa blížime už k historickému rekordu. Ten padol v auguste 2012. Vtedy vodiči v priemere tankovali za neuveriteľných euro šesťdesiat.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti