Vojna na Ukrajine zasiahne aj naše peňaženky: Ceny surovín, na ktorých sme denne závislí, raketovo rastú

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

Analytici už teraz hovoria o druhom kole zdražovanie, ktoré môže byť ešte drastickejšie ako to súčasné.

Napätie z vojnových zón sa prenieslo aj na burzy. Ceny surovín, na ktorých sme denne závislí, raketovo rastú. Slovensko je pritom na ruské dodávky najodkázanejšie zo všetkých krajín únie.

Ropa je na sedemročnom maxime a cena Brentu prekonala kľúčovú hranicu sto dolárov za barel. Plyn zo dňa na deň pre Európu zdražel až o tretinu. Rubeľ sa naopak prepadol na historické dno. Na burzách je nervozita a napätie.

„Zlato stúpa, štátne dlhopisy rastú, ropa, plyn stúpa ešte viac a to, čo klesá, sú akciové trhy s neistotou, čo sa stane ďalej,“ uviedol vedúci prieskumu trhu Baader Bank Robert Halver.

To všetko je útok aj na naše peňaženky. Analytici už teraz hovoria o druhom kole zdražovanie, ktoré môže byť ešte drastickejšie ako to súčasné.

„Európa je od Ruska surovinovo viac-menej závislá. Hlavne sa hrá o ropu a plyn, ktoré tečú aj do našich zásobníkov. Kým Západ hrozí sankciami, protiúder Kremľa môže byť rovnako bolestivý. Ak priškrtí kohútiky, spomedzi všetkých krajín únie na to doplatíme najviac práve my, keďže plyn a ropu dovážame takmer výlučne z Ruska,“ vysvetlil analytik Across Pri-vate Investments Dominik Hapl.

Ropa k nám vďaka Molu - maďarskej matke nášho Slovnaftu, vie pritiecť aj z juhu, cez ropovod Adria. Podobne ako má alternatívu Družba, môže k nám dotiecť aj plyn spätným chodom zo západu.

Hoci Putin to zatiaľ neavizoval, podľa analytikov treba byť pripravený, že vojnový konflikt môže dodávky do Európy zastaviť podobne, ako tomu bolo počas plynovej krízy v roku 2009.

Viac sa dozviete z priloženej reportáže

Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti