Sankcie tvrdo dopadli na Rusko. Bežným ľuďom prestali platiť karty Visa a Master

Sankcie tvrdo dopadli na Rusko. Bežným ľuďom prestali platiť karty Visa a Master
Master a Visa card. Zdroj: Profimedia

Úrokové sadzby sa zmenili z osem na 20 percent.

Európa vytiahla na Rusko finančný atómový kufrík. Odpojením niektorých bánk od SWIFTu zatlačili aj na bežné obyvateľstvo.

Rubeľ spadol na historické dno, úrokové sadzby vystrelili do rekordných výšin a ľudia húfne vyberajú úspory z bánk.

Doteraz sa hovorilo hlavne o sankciách pre oligarchov, no teraz stoja pred bankomatmi v radoch aj bežní Rusi. Zo dňa na deň sú chudobnejší a boja sa, že prídu o svoj majetok nadobro.

Nájazdy na pobočky sa stupňujú v obave, že im režim zoberie úspory a minie na vojnu.

Ruská mena sa zatriasla v základoch. Rubeľ sa prepadol na historické dno.

Ľudia síce hotovosť majú, no nekúpia si takmer nič. Odstrihnutí sú od Google pay, Apple pay a zablokované majú aj platby cez Visa a Master card.

Sankcie udreli okamžite. Ruská ekonomika krváca. Moskovskú burzu radšej ani neotvorili. Centrálna banka zmenila úrokové sadzby zo 8 na astronomických 20 percent.

Problémy nie sú len v Rusku. Zatriasli sa aj banky v Európe. Česká Sberbank nevydržala nápor klientov a prišla o licenciu. Pobočku najväčšej ruskej banky obliehajú ľudia, ktorí sa v panike snažia dostať k svojim úsporám.

Kľúčový je systém SWIFT - využíva ho 11tisíc bánk z 200 štátov sveta. Samotné Rusko prostredníctvom neho robilo 400-tisíc transakcií denne. Vypnutie SWIFTu znásobili Spojené štáty ďalším balíkom sankcií. Ruskú centrálnu banka, ruský štátny investičný fond a ruské ministerstvo financií pre všetky transakcie z Ameriky na tvrdo zablokovali.

Sankcie škrtia aj rezervy Kremľu na vojnový konflikt. Ten podľa odhadov stojí Putina denne desiatky miliárd eur. Analytici odhadujú, že zdroje minie do niekoľkých týždňov. Otázne je, či na neho dovtedy nezatlačia zdola ľudia, ktorí prichádzajú o svoje úspory.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti