Rusi do Európy posielajú dvojnásobok plynu ako pred inváziou. Takúto reakciu na sankcie nikto nečakal

Rusi do Európy posielajú dvojnásobok plynu ako pred inváziou. Takúto reakciu na sankcie nikto nečakal
Zdroj: TV Markíza

Brusel stále kalkuluje aj s radikálnym riešením, že sa od ruských energií odpojíme natvrdo.

Na sankčnom zozname je sedem ruských bánk. Z platobného systému SWIFT však európski lídri neodpojili dva z najväčších finančných domov. Vypnutím Sberbank a Gazprombank by totiž ohrozili aj naše platby za energie. Za posledných desať rokov sa síce dovoz znížil, no energie stále tvoria rozhodujúcu časť z toho, čo k nám z Ruska prúdi.

Kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch ide na plné obrátky. Rusi odrazu do Európy posielajú dvojnásobok plynu ako pred inváziou na Ukrajine. Analytici sa iba domnievajú, čo je za takýmto náhlym obratom.

Takúto reakciu na sankcie nikto nečakal. Zvýšenie dodávok môže súvisieť aj s odstrihnutím Rusov od zahraničného kapitálu. Jednoducho teraz Kremeľ potrebuje hotovosť a astronomické ceny plynu, ktoré vojna aj dnes vyhnala do rekordných výšok, mu v biznise iba nahrávajú. Otázka je, či sa takto Európa nestrelila do vlastnej nohy a Putinovi de facto nefinancujeme jeho inváziu.

Brusel stále kalkuluje aj s radikálnym riešením, že sa od ruských energií odpojíme natvrdo. Európski lídri sa už pripravujú na scenár, že sa zatvoria kohútiky.

Na tento rok má Slovensko podľa slov ministra hospodárstva Richarda Sulíka dodávky energií zabezpečené. V každej oblasti (ropa, plyn a jadrové palivo, pozn. red.) navyše máme aj plán B. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti