Zvyšovanie cien, aké sme ešte nezažili. Po pečive zrejme vystrelia nahor aj ceny mäsa

Zvyšovanie cien, aké sme ešte nezažili. Po pečive zrejme vystrelia nahor aj ceny mäsa
Zdroj: TV Markíza

Drahá pšenica tlačí nahor aj ceny krmív. Aj chovatelia ošípaných alebo hydiny tak budú tlačení do zvyšovania cien.

Zvyšovanie cien, aké sme ešte nezažili. Vojna na Ukrajine vyženie do extrémov aj ceny chleba alebo rožkov. Môžu za to vysoké ceny pšenice na svetových trhoch. To však nie je všetko, v ďalšom slede zrejme zdražejú aj niektoré mäsové výrobky. Označujú ju ako obilnicu Európy. Ukrajina patrí do svetovej štvorky vo vývoze pšenice.

V súčasnosti tam po poliach jazdia namiesto kombajnov tanky. Aj preto vyleteli ceny pšenice na svetových trhoch prudko nahor. 

Potravinárska pšenica dnes stojí 385 eur za tonu, pred týždňom to bolo o stovku menej.  

V košickej pekárni urobia každý deň 20-tisíc chlebov, pečivom zásobujú väčšinu východného Slovenska. Výrobné náklady im navýšili už vysoké ceny energií, no teraz to bude pre nich ešte ťažšie.

Svetové trhy sú jedna vec, no my sme snažili zistiť, ako bude zdražovanie vyzerať v realite. Presné čísla zatiaľ nekomunikuje nikto, prevažujú odhady. Veľa bude závisieť aj od ďalšieho vývoja cien pšenice. Faktom však je, že pekári vedia aktuálne ceny svojich výrobkov udržať maximálne jeden mesiac.

Zdražovaním pečiva sa to však neskončí. Drahá pšenica tlačí nahor aj ceny krmív. Aj chovatelia ošípaných alebo hydiny tak budú tlačení do zvyšovania cien.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti