Trestajú Putina za vojnu na Ukrajine: Tu je zoznam svetoznámych spoločností, ktoré voči Rusku zaviedli sankcie

Plagát s krvavým odtlačkom dlane na tvári ruského prezidenta Vladimira Putina visí na stĺpe počas protestu proti vojne na Ukrajine
Plagát s krvavým odtlačkom dlane na tvári ruského prezidenta Vladimira Putina visí na stĺpe počas protestu proti vojne na Ukrajine Zdroj: TASR/APAlastair Grant

Toto sa nebude páčiť bežným Rusom.

Nielen štáty, ale aj súkromné spoločnosti uvalili rôzne formy sankcií. Niektoré z nich veľmi silno pocítia aj bežní ľudia.

Automobilky, filmový priemysel, ale aj oblečenie a technológie. Okruh veľkých nadnárodných spoločností, ktoré sa rozhodli „potrestať“ Rusko za vojenskú inváziu na Ukrajine sa ráta už v desiatkach.

Mnohé z nich ukončili export do Ruska, prípadne ukončili predaj na ruskom trhu. Tie spoločnosti, ktoré majú v Rusku aj výrobné linky, oznámili, že ich činnosť pozastavujú. Na druhej strane sa snažia cez rôzne kanály podporiť Ukrajinu, či už materiálne alebo finančne.

Západ už na Moskvu uvalil široké sankcie, ktoré poriadne zatriasli ruskou ekonomikou. Tá podľa viacerých analytikov smeruje ku krachu, rubeľ oslabil na historické minimá.

To sa v nasledujúcom období odrazí aj na vývoji životnej úrovne ruského obyvateľstva, ktoré už pred útokom na Ukrajinu zápasilo s dôsledkami vysokej inflácie. Tá sa zrýchli ešte výraznejšie, navyše, očakáva sa, že výsledkom západných sankcií bude aj obmedzenie viacerých tovarov a služieb na ruskom trhu.

Aj toto má vytvoriť tlak na Putinov režim, aby ustúpil zo svojich expanzných chúťok a aby miesto zbraní mohli opäť nastúpiť diplomatické rokovania.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti