Firmy na Slovensku zverejnili prvé pracovné ponuky pre ľudí z Ukrajiny. Má to však háčik

Firmy na Slovensku zverejnili prvé pracovné ponuky pre ľudí z Ukrajiny. Má to však háčik
Zdroj: TV Markíza

Problémom sú požiadavky našich úradov.

Zverejnili prvé pracovné ponuky, ktoré sú vhodné aj pre Ukrajincov. Zamestnávatelia potvrdzujú, že prvých záujemcov už majú. Problémom sú ale požiadavky slovenských úradov. Zamestnať ľudí hneď nevedia. Od ministra práce žiadajú pomoc, zachrániť to môže viaceré firmy.

Aktuálne štatistiky hovoria o približne 5000 utečencoch z Ukrajiny, ktorí požiadali o dočasné útočisko. To im zároveň otvára dvere na pracovný trh. Mnohí totiž už teraz vedia, že na určitý čas na Slovensku ostanú.

Ďalší nápor ľudí sa očakáva. Aby sa vedeli čo najrýchlejšie zabezpečiť, na webovej stránke, kde majú utečenci všetky informácie pokope, sú už pre nich zverejnené prvé pracovné ponuky.

Zamestnávatelia zverejnili vyše 250 inzerátov, kde majú takmer tri tisícky voľných pracovných miest. Z toho väčšina je v Bratislavskom kraji.

Ponúk, kde sa vedia zamestnať hneď na jednoduché práce, napríklad ako výpomoc v domácnosti, je málo. Najviac inzerátov je pre ľudí vyučených v odbore. Zamestnať sa vedia ako murári či kuchári. Doložiť treba výučný list či zdravotný preukaz. Väčšina ľudí však takéto doklady pri sebe nemá. Zamestnávatelia žiadajú zjednodušenie procesu.

Zamestnávatelia totiž nechcú ostať bokom. Na viaceré pozície dnes nevedia obsadiť našincov a práve nová pracovná sila by mohla pomôcť vykryť dieru na trhu.

Ministerstvo potvrdilo, že pracuje na balíku opatrení, ktoré by pomohli zjednodušiť samotný vstup na trh práce, napríklad aby boli cudzinci evidovaní na úradoch, čím by mal štát prehľad o záujemcoch. Dnes to možné nie je. Rozhodovať o nových pravidlách by mala vláda tento týždeň.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti