Ceny na slovenských pumpách už čoskoro zlomia hranicu, ktorú sme si prednedávnom ani nevedeli predstaviť

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny benzínu a nafty lámu historické rekordy. A to je len začiatok a nie koniec zdražovania, ako mnohí odborníci pred pár týždňami predpokladali. Ruská invázia na Ukrajinu totiž prevrátila všetky predikcie naruby, pričom situácia je momentálne taká dynamická, že dnes najčernejšie scenáre môžu byť už zajtra realitou.

V čase, keď sa začala vojna na Ukrajine, sa cena ropy pohybovala na úrovni sto dolárov za barel. O necelé dva týždne sa blíži k hranici 130 dolárov, čo predstavuje enormný nárast. Automaticky sa to prejavilo aj na našich pumpách. Za benzín v priemere vodiči platia už euro šesťdesiat.

„Zdražovanie sa ešte neskončilo,“ povedal na úvod analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

A už o pár týždňov to vraj pocítime v našich peňaženkách.

„Predpokladáme, že tie ceny benzínu v najbližšom čase pôjdu cez hranicu 1,7 a ceny nafty cez 1,6. A to ešte nemusí byť strop,“ myslí si analytik.

Ani okamžité ukončenie vojny by nezastavilo rast cien

Ďalší vývoj bude predovšetkým závisieť od vývoja na Ukrajine a od toho, ako bude trh vnímať riziko narušenia dodávok ruskej ropy a komodít na západné trhy.

„V súčasnosti sa špekuluje, že Spojené štáty a spojenci by ešte mohli sankcie sprísniť, a to úplným embargom na dovoz ruských komodít. To by cenu ropy posunulo ešte výrazne vyššie, pravdepodobne na nové historické maximá, čo by mohlo byť až 200 dolárov za barel,“ vysvetlil Pánis.

V takom prípade by sa už cenovky na pumpách prehupli cez neuveriteľné dve eurá. Zatiaľ sa však pohybujeme len v hypotetickej rovine.

„Dnes by som to označil za extrémne čierny scenár, ale o týždeň to môže byť realistický scenár,“ varoval Pánis.  

Analytik zároveň upozorňuje, že ani okamžité zastavenie bojov by automaticky neznamenal pokles cien. Tie totiž začali rásť dávno pred vojnou, keďže sa svetová ekonomika začala spamätávať z ekonomického šoku, ktorý spôsobila pandémia.

​​Historicky najdrahší benzín

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,27 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dali bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme len s nostalgiou spomínať. Odvtedy totiž pohonné hmoty v podstate len stúpajú. Na pumpách sa ceny navyše vyrovnali a zrejme už aj preskočili historický rekord. V druhej polovici roka 2012 totiž vodiči v priemere tankovali za euro šesťdesiat. A to bolo dovedna najdrahšie tankovanie v našej novodobej histórii.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti