Zažívame ruský komoditný šok. Pre vojnu na Ukrajine raketovo rastú ceny takmer za všetko

Zažívame ruský komoditný šok. Pre vojnu na Ukrajine raketovo rastú ceny takmer za všetko
Zdroj: TV Markíza

Výroba potravín trpí a ich cena stúpla na historické maximum.

Nič sa nedá robiť, musíme si zvykať na zdražovanie. Na svetových burzách sa rozpútalo šialenstvo. Rad radom padajú historické rekordy a komodity rastú raketovým tempom.

Už teraz je jasné, že inflácia, ktorá ešte len príde, bude bolieť. Zažívame obrovský ruský komoditný šok.

Namiesto traktorov tanky. Po najväčšej obilnici Európy sa preháňa vojnová technika. A je to problém. Svetové burzy už teraz pochopili, že žiadna žatva na Ukrajine nebude. Očakávaný výpadok obilia odštartoval raketový rast cien.

Obilím sa to ani zďaleka nekončí. Rusko a Ukrajina zásobujú svet kľúčovými surovinami. Komoditné burzy šalejú. Ceny rekordne rastú a prerazili multiročné či historické maximá.

Okrem historicky drahých obilnín sú mimoriadne drahé aj hnojivá. Výroba potravín trpí a ich cena stúpla na historické maximum.

Lavína sa valí ďalej. Energie lámu rekordy. Cena ropy a plynu vystrelila a nepretržite rastie. Hliník, nikel či paládium a zlato. Aj cena priemyselných či vzácnych kovov raketovo stúpa.

Budúcnosť závisí od udalostí za našou východnou hranicou. Európa podľa analytikov nechtiac podporuje vojnu na oboch stranách konfliktu. Kým Ukrajinu vojensky, Rusko finančne platbami za ropu a plyn.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.