Porastú Slovákom pre masívne zdražovanie platy? Mohol by to spôsobiť známy ekonomický jav

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Spôsobí masívne zdražovanie rast platov? Ekonóm tento scenár nevylučuje. Podľa neho sa totiž môže na Slovensku objaviť ekonomický jav, ktorý tento efekt zapríčiní.

„Keď zamestnávateľom rastú mzdové náklady, to sa potom premieta do cien výrobkov. Keďže sú následne výrobky drahšie, tak opäť musia zamestnávatelia zvýšiť mzdy zamestnancom. A tento proces sa potom opakuje,“ na úvod opísal ekonóm SAV Vladimír Baláž, na akom princípe funguje mzdovo-inflačná špirála.

Ľudovo povedané, ak dlhodobo rastú ceny, vytvára sa obrovský tlak, aby rástli aj platy. Ak tie vzrastú, tak to paradoxne poženie ceny tovarov a služieb ešte vyššie. 

Ešte pred mesiacom odborníci z Národnej slovenskej banky tvrdili, že tento ekonomický jav sa na Slovensku neobjaví. Situácia sa po ruskej invázii na Ukrajinu a následnom kolobehu sankcií radikálne zmenila. Svedkami vysokej inflácie totiž nebudeme už len pár mesiacov, ale minimálne do konca tohto roka, ak nie dlhšie.

„Je to viac pravdepodobné,“ reagoval Baláž na zmenenú situáciu a na to, či by sa aj na Slovensku mohla spomínaná špirála roztočiť.

Na druhej strane, experti NBS už vtedy tvrdili, že na rast platov nikdy vo veľkej miere nevplývala inflácia.  

„História ukazuje, že mzdy na Slovensku sú poháňané predovšetkým rastom produktivity práce a nedostatkom vhodnej pracovnej sily. Na infláciu reagujú mzdy spomalene a nemajú tendenciu zohľadňovať očakávaný budúci cenový vývoj,“ skonštatovali odborníci.

Prečítajte si tiež:

​Zamestnávatelia nechcú viac platiť, zamestnanci nechcú za vyššie platy bojovať

Predseda OZ Pracujúca chudoba Milan Kuruc, ktorý sa venuje právami zamestnancov, je tiež voči takémuto scenáru skeptický. Ale z iných dôvodov.

„Inflačná špirála pre zvyšovanie miezd nehrozí ani v najdivokejších snoch. Dnes sa jasne ukazuje, že ceny rastú z iných dôvodov a vôbec za to nemôže zvyšovanie miezd. Naopak, zamestnávatelia nemajú ani v dnešnej dobe ťažkého zdražovania ochotu dostatočne mzdy zvyšovať, čo vedie akurát k znižovaniu životnej úrovne zamestnancov,“ uviedol Kuruc a pokračoval:

„Je to dané tým, že aj zamestnávateľom pri rastúcich cenách rastie cena vstupov a oni sa silou-mocou snažia zachovať si svoju ziskovosť. Preto sa na vyjednávaniach bežne stretávam s tým, že zamestnávatelia sa vyhovárajú na ťažké časy, nechcú si ukrojiť zo svojich ziskov a očakávajú od zamestnancov, že bremeno zdražovania ponesú oni.“

Problém je však aj v zamestnancoch, ktorí sa dlhodobo odmietajú organizovať. Nemajú tak dobrú vyjednávaciu pozíciu voči zamestnávateľovi.

„Nakoniec je nízke zvyšovanie miezd výsledkom neochoty zamestnávateľov zaplatiť viac a neochoty zamestnancov za seba zabojovať,“ uzavrel Kuruc.

Prečítajte si tiež:

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rast cien

Dôležité udalosti