Ceny benzínu trhajú rekordy: Tu sú praktické rady, vďaka ktorým na spotrebe ušetríte aj desiatky eur mesačne

Archívna snímka
Archívna snímka Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ceny benzínu a nafty už mnohým motoristom začínajú robiť poriadne hlboké vrásky. Slovenské čerpacie stanice totiž pomaly každý deň prepisujú cenovky. Horšie je, že zdražovanie sa podľa analytikov ani zďaleka nekončí. Zhrnuli sme preto pár rád a tipov, ako môžete jazdiť úspornejšie.

Spotreba sa dá znížiť viacerými spôsobmi. Tie by sa dali skĺbiť do troch kategórií - akým spôsobom šoférujete, akým spôsobom plánujete jazdy a ako sa staráte o svoje vozidlo.

Spôsob šoférovania

Na prvom mieste je tzv. jazda s ľahkou nohou. Do tohto spôsobu jazdy patrí predvídanie jazdnej situácie, aby ste sa vyhli zbytočnému prudkému brzdeniu, prípadne prudkému zrýchleniu.

„Keď už v diaľke vidím, že na semafore svieti červená, tak púšťam nohu z plynu a snažím sa dôjsť na princípe zotrvačnosti,“ uvádza na príklade motoristický novinár z portálu autoviny.sk Erik Stríž.

Vodiči by si mali dávať pozor aj na radenie rýchlostí.

„Motoristi by mali držať otáčky od 1500 do 3000 otáčok za minútu. Dá sa však vo všeobecnosti povedať, že pre naftové aj benzínové motory je ideálnych 2000 otáčok,“ vysvetľuje Stríž.

Zároveň dodal, že je dobré, ak sledujete aj pokyny palubného počítača. Ten ukazuje, ktorý prevodový stupeň máte zaradiť.

Ak má auto tempomat, tak ho podľa odborníka treba využívať. Aj táto pomôcka totiž pomáha pri znižovaní spotreby.

Plánovanie jázd

Okrem spôsobu jazdy je dôležité aj plánovanie jázd a ich trasovanie. Odborník odporúča, aby ste si aj zaužívané trasy preverili vo viacerých navigáciách.

„Treba si pozrieť, či neexistujú aj iné alternatívne trasy, ktoré by mohli ušetriť nejaké kilometre,“ odporúča Stríž.

Takisto sa pozrite aj na plánovanie. Môžete tak zistiť, že jednou cestou viete vybaviť viacero vecí a nemusíte tak opakovať rovnakú cestu viackrát.

Súvisiaci obsah

​Starostlivosť o auto

Ďalší dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje spotrebu, je nahustenie pneumatík. Toto vraj mnohí vodiči zanedbávajú.

„Motorista by mal dodržiavať optimálne hodnoty nahustenia pneumatiky. Podhustená pneumatika spôsobuje výrazný nárast spotreby paliva,“ vysvetľuje Stríž.  

Dajte si pozor aj na to, aby ste zbytočne nevozili nepotrebný náklad. Logicky platí, čím viac zaťažené auto, tým sa zvyšuje aj spotreba.

Ak by ste tieto všetky rady a tipy dodržiavali, tak odhadom by ste podľa odborníka mohli znížiť spotrebu o 15 až 20 percent. V praxi to znamená, že môžete ušetriť až desiatky eur mesačne.

Čo sa deje s cenami benzínu a nafty?

Ceny benzínu a nafty lámu historické rekordy. A to je len začiatok a nie koniec zdražovania, ako mnohí odborníci pred pár týždňami predpokladali.

Ruská invázia na Ukrajinu totiž prevrátila všetky predikcie naruby, pričom situácia je momentálne taká dynamická, že dnes najčernejšie scenáre môžu byť už zajtra realitou. Za benzín v priemere vodiči platia už euro šesťdesiat.

„Zdražovanie sa ešte neskončilo,“ predpovedá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

A už o pár týždňov to vraj pocítime v našich peňaženkách.

„Predpokladáme, že ceny benzínu v najbližšom čase pôjdu cez hranicu 1,7 a ceny nafty cez 1,6. A to ešte nemusí byť strop,“ myslí si analytik.

Hrozia dve eurá za liter

Ďalší vývoj bude predovšetkým závisieť od vývoja na Ukrajine a od toho, ako bude trh vnímať riziko narušenia dodávok ruskej ropy na západné trhy.

Ak by totiž Západ zaviedol úplne embargo na dovoz ruských komodít, tak by to vyhnalo cenovky na pumpách nad nepredstaviteľné dve eurá. Zatiaľ sa však pohybujeme len v hypotetickej rovine.

„Dnes by som to označil za extrémne čierny scenár, ale o týždeň to môže byť realistický scenár,“ varuje Pánis.  

Analytik zároveň upozorňuje, že ani okamžité zastavenie bojov by automaticky neznamenalo pokles cien. Tie totiž začali rásť dávno pred vojnou, keďže sa svetová ekonomika začala spamätávať z ekonomického šoku, ktorý spôsobila pandémia.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti