Ceny ropy výrazne poklesli: Česi sa už tešia z lacnejšieho benzínu, Slováci si musia počkať

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Ceny ropy na svetových trhoch prvýkrát od vojny na Ukrajine výrazne poklesli. Kým v Česku sa už tešia z opatrného poklesu cien benzínu, na Slovensku si musíme ešte počkať. Môže za to iný systém cenotvorby.

Benzín po dlhom čase zlacnel, hlásia české médiá. Spôsobili to pozitívne správy ohľadom rokovaní medzi ruskou a ukrajinskou stranou.

„Existuje určitá nádej, že ukrajinský konflikt by sa mohol pomerne skoro ukončiť, keďže sa v posledných dňoch objavujú určité správy alebo špekulácie, že Ukrajina by bolo ochotná urobiť určité ústupky o otázke Krymu, neutrality a dohody na statuse Donbasu,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Rusky prezident Putin zároveň povedal, že neplánuje odstaviť tok ruských energií do Európy napriek uvaleniu najprísnejších sankcií, čo trhy taktiež do istej miery upokojilo.

Prečítajte si tiež:

​Irán a Venezuela by mohli nahradiť ruskú ropu

S cenami ropy však nepohla len situácia na Ukrajine. Dôležitý krok k stabilizácii by mohli priniesť aj rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi.

„Prebiehajú rokovania medzi Iránom a USA ohľadom jadrovej dohody, a tým pádom opäť mohli iránske dodávky nahradiť tie ruské. A taktiež prebehli rokovania s Venezuelou, aby taktiež mohla nahradiť ruskú ropu,“ ozrejmil analytik FinGO.sk František Burda.

Pokiaľ by prišlo k finálnym dohodám, tak by podľa analytika klesla ropa pod sto dolárov za barel. Na začiatku ukrajinského konfliktu ropa vystrelila k 140 dolárom.

Prečítajte si tiež:

​​Slovensko oneskorene reaguje na cenu ropy

Otázkou je, že ak české čerpacie stanice okamžite reagovali na pokles cien ropy, prečo sa to podobne nepremietlo aj na Slovensku?

„V Česku je iný systém cenotvorby na čerpacích staniciach. Tam prichádza k preceňovaniu na dennej báze. Na Slovensku však máme systém preceňovania na báze kĺzavých priemerov,“ vysvetlil Pánis.

V praxi to znamená, že kým na českých pumpách ceny reflektujú aktuálnu situáciu na trhu s ropou, na Slovensku sa prejavuje oneskorene. To vysvetľuje, prečo sa Česi môžu už teraz tešiť z lacnejšieho tankovania.

Treba dodať, že momentálne ide len o kozmetické zlačnenie o jeden až dva centy. Pozitívnejšie však znie odkaz analytikov, že teraz by sme už mohli byť na vrchole cien. Tie už niekoľko týždňov trhali všetky historické rekordy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.