Slovenských motoristov zarazil na pumpách paradox: Benzín dražie aj napriek výrazne lacnejšej rope

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny benzínu na Slovensku rastú už niekoľko mesiacov po sebe. V posledných týždňoch sa tempo zdražovania zrýchlilo až do takej miery, že čerpacie stanice prepisovali cenovky smerom nahor takmer každý deň. Teraz však nastal zlom. Na Slovensku však ceny neklesli ani sa nezastavili, paradoxne, ešte stúpli.   

České weby už začiatkom týždňa informovali, že ceny benzínu po prvý raz po veľmi dlhej dobe klesli. Spôsobil to totiž výrazný pokles ceny ropy na svetových trhoch. Na Slovensku však nastal opačný efekt.

Motoristi sa pýtajú, prečo cena benzínu ešte rastie

„Na Slovensku ide pre zmenu každý deň cena hore,“ napísal na sociálnej sieti čitateľ Dávid.  

„Dnes ráno zas išiel hore benzín. Včera som tankovala za 1,63, dnes ráno tam už bolo vypísané, že 1,66,“ napísala zasa Ivana.

„Ja som v nedeľu natankovala za 1,58. Dnes ráno je už cena 1,63,“ pridala sa Martina.

Takto viacerí naši čitatelia reflektovali na paradox toho, že aj keď cena ropy výrazne klesla, tak na slovenských pumpách cena benzínu ešte stúpla.

„Teraz v najbližších dňoch pocítime skok, ktorý bude reflektovať cenu ropy nad 130 dolárov za barel,“ vysvetlil tento paradox analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Za túto cenu sa ropa nakupovala pred viac ako týždňom. V utorok podvečer bola na úrovni tesne nad sto dolármi.  

Súvisiaci obsah

​V praxi to znamená, že kým na českých pumpách ceny reflektujú aktuálnu situáciu na trhu s ropou, na Slovensku sa prejavuje oneskorene. To vysvetľuje, prečo sa Česi môžu už teraz tešiť z lacnejšieho tankovania a slovenským motoristom ešte pred očami benzín dražie.  

„V Česku je iný systém cenotvorby na čerpacích staniciach. Tam prichádza k preceňovaniu na dennej báze. Na Slovensku však máme systém preceňovania na báze kĺzavých priemerov,“ dodal Pánis.

Analytik odhaduje, že ceny benzínu sa na viacerých pumpách ešte dostanú alebo prekonajú hranicu euro sedemdesiat za liter.

Prečo ceny ropy zrazu klesajú?

Ceny ropy na svetových trhoch začali výraznejšie klesať koncom minulého týždňa. Prispeli k tomu hlavne rokovania Spojených štátov s Iránom a Venezuelou.

„Prebiehajú rokovania medzi Iránom a USA ohľadom jadrovej dohody, a tým pádom by opäť mohli iránske dodávky nahradiť tie ruské. A taktiež prebehli rokovania s Venezuelou, aby taktiež mohla nahradiť ruskú ropu,“ ozrejmil analytik FinGO.sk František Burda.

Pokiaľ by prišlo k finálnym dohodám, tak by podľa analytika mohla ropa klesnúť pod sto dolárov za barel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti