Únia splnila sľub a prepojila Ukrajinu so svojou elektrickou sieťou

Únia splnila sľub a prepojila Ukrajinu so svojou elektrickou sieťou
Na ilustračnej snímke elektráreň. Zdroj: AP Photo/Martin Meissner

Európska únia v stredu dokončila prepojenie svojej elektrickej siete s Ukrajinou. Splnila tak svoj sľub vojnou spustošenej krajine, na ktorú útočí Rusko. 

"V tejto oblasti je teraz Ukrajina súčasťou Európy," uviedla vo vyhlásení eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Dodala, že aj Moldavsko, ktoré má tiež Ruskom podporovaný odštiepenecký región, je pripojené k sieti EÚ.

"EÚ bude naďalej podporovať Ukrajinu v energetickom sektore zabezpečením reverzných tokov plynu a dodávkami energie, ktoré sú veľmi potrebné," vyhlásila.

Európski ministri energetiky 28. februára oznámili, že prepoja rozvodnú sieť 27-členného bloku s Ukrajinou po jej odpojení od ruskej elektrickej siete, raketových útokoch a ostreľovaní jej infraštruktúry.

A hoci v dôsledku prepojení hrozí v niektorých častiach EÚ tzv. blackout, teda výpadky dodávok prúdu, ako aj “brownout”, čiže pokles napätia v sieti počas špičky, Brusel tento krok predstavil ako súčasť svojej solidarity s Ukrajinou, aj keď odmieta prosby Kyjeva o rýchle členstvo v EÚ.

„Ukrajina, Moldavsko a Európa: zdieľané hodnoty, zdieľaná elektrina a solidarita,“ napísala na sociálnej sieti Twitter šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

"Vítam kľúčový krok, ktorý sme dnes urobili, aby sme v týchto temných časoch udržali rozsvietené svetlá a teplo v domoch synchronizáciou elektrických sietí Ukrajiny a Moldavska so sieťou EÚ. Budeme pokračovať v práci na stabilizácii ich energetických systémov," dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri napísal, že od stredy (16. 3.) sa jeho krajina stala „členom energetickej únie EÚ“ a poďakoval Simsonovej a von der Leyenovej.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti