Cenotvorba na slovenských pumpách nahnevala motoristov: Prednedávnom im však zachránila kožu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Ceny ropy prudko poklesli, benzín na Slovensku stále dražie. Za tento paradox môže iná metodika cenotvorby, akú napríklad používajú v susednom Česku alebo Rakúsku. Aj keď v tejto situácii „utrpeli“ slovenskí motoristi, sú prípady, kedy ich zasa ochráni pred extrémnymi cenovými skokmi.

V Česku určujú cenu pohonných hmôt na dennej báze. Dokážu tak okamžite reflektovať na vývoj ceny na svetových trhoch. Preto, ak cena ropy prudko klesne, presne tak, ako sa udialo pred pár dňami, pomerne rýchlo sa to odzrkadlí aj na pumpách.

Na Slovensku je situácia iná. U nás sa cena určuje na základe kĺzavých priemerov. V praxi to znamená, že na svetové ceny ropy reagujú čerpacie stanice oneskorene.

Aj preto v týchto dňoch cena benzínu vrástla, napriek tomu, že ropa výrazne padla. V tomto prípade metodika cenotvorby na slovenskom trhu ukázala svoje negatíva.

Cenotvorba na Slovensku chráni motoristov pred extrémnymi cenovými skokmi

Analytik však upozorňuje, že to tak nie je vždy. Pred viac ako týždňom, keď cena ropy zasa výrazne skokovo narástla, tak na Slovensku zo dňa na deň radikálne nestúpla cena benzínu.  

„Kĺzavý priemer vyhladzuje extrémne výkyvy. Napríklad za posledný reportovací týždeň v Česku a v Rakúsku skončili ceny benzínu aj o 30 centov, práve vtedy, keď sa cena ropy Brent pohybovala na úrovni 140 dolárov za barel,“ vysvetlil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Súvisiaci obsah

​Inak povedané, aj keď slovenských motoristov vysoká cena ropy dostihne, tak je to oneskorene, no s postupným, nie skokovým zdražovaním.

„Čím častejšie sa menia ceny, tým rýchlejšie je možné reagovať na rast či pokles cien. Nevýhodou je nutnosť ceny častejšie sledovať a meniť. V dlhšom období sa nakoniec približujú ceny dlhodobým priemerom, preto môže byť výhodnejšie stanovovať ceny z dlhodobejších priemerov,“ zhrnul výhody a nevýhody oboch metodík cenotvorby analytik poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Všetci vkladajú veľké nádeje do mierových rokovaní

Pod prudší pokles ropy sa podpísali nové kolá rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou o zastavení bojov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril mierny optimizmus, keď vyhlásil, že mierové rokovania s Ruskom pôsobia už realistickejšie. Dodal však, že na vzájomnú dohodu treba viac času.

S cenami ropy však nepohla len situácia na Ukrajine. Dôležitý krok k stabilizácii by mohli priniesť aj rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi.

„Prebiehajú rokovania medzi Iránom a USA ohľadom jadrovej dohody, a tým pádom opäť mohli iránske dodávky nahradiť tie ruské. A taktiež prebehli rokovania s Venezuelou, aby taktiež mohla nahradiť ruskú ropu,“ dodal analytik FinGO.sk František Burda.

Ceny ropy Brent sa momentálne pohybujú výrazne pod svojimi nedávnymi maximami 130, respektíve 140 dolárov za barel, na ktoré sa dostali hlavne pre vojnu na Ukrajine a rozsiahle západné sankcie proti Rusku. V stredu podvečer sa cena držala tesne nad sto dolármi.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti