Vojna na Ukrajine ovplyvní aj hypotéky. Analytik poukázal, čo to spôsobí na slovenskom trhu

Vojna na Ukrajine ovplyvní aj hypotéky. Analytik poukázal, čo to spôsobí na slovenskom trhu
Na ilustračnej snímke obytný dom v bratislavskej Dúbravke. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Na hypotekárnom trhu sa za posledný mesiac udial veľký obrat. Doteraz boli totiž Slováci naučení, že úrokové sadzby na hypotékach iba klesali. 

„Posledných 10 až 12 rokov sme sledovali pokles úrokových sadzieb a ľudia si na to zvykli. Nikto nepočítal s tým, že sa úroky môžu začať dvíhať. Odrazili sme sa od dna. Dnes už neočakávame poklesy úrokových sadzieb, ale iba ich stagnáciu alebo rast,“ zdôraznil analytik Marián Búlik. 

​Zvýšenie úrokov ohlásili pred časom štyri najväčšie bank, neskôr sa pridali ďalšie. Zvyšovanie podľa Búlika je malé, sú to iba desatinné body.

„Ak máme hypotéku 100-tisíc eur na dvadsať rokov a úrok sa zvýši o 0,2 percenta, tak sa mesačná splátka zvýši asi o desať eur mesačne,“ prepočítal analytik.

Príklad zvýšenia mesačných splátok v hypotéke. Zdroj: Teleráno

Odborník poukázal aj na zaujímavú skutočnosť. Nemyslí si totiž, že konflikt na Ukrajine posunie sadzby ešte viac smerom nahor, ale práve naopak.

„Čím dlhší bude konflikt, tým negatívnejšie to ovplyvní európsku ekonomiku. Keď bude európska ekonomika zasiahnutá vojnou, ECB si nebude môcť dovoliť zvýšiť úrokovú sadzbu a menej porastú úroky na našich hypotékach,“ vysvetlil.

A na aké dlhé obdobie by si mali ľudia fixovať hypotéku? Odpoveď analytika nájdete v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.