Juhovýchodný obchvat Košíc sa konečne môže začať stavať. Minister prezradil, kedy by mal byť hotový

Juhovýchodný obchvat Košíc sa konečne môže začať stavať. Minister prezradil, kedy by mal byť hotový
Juhovýchodný obchvat Košíc sa konečne môže začať stavať. Zdroj: TV Markíza

Na 14-kilometrový úsek pôjde z Bruselu vyše 132 miliónov eur.

Dobrá správa nielen pre východné Slovensko. Juhovýchodný obchvat Košíc sa môže začať stavať. Štát podpísal zmluvu s víťaznou firmou. Ešte minulý rok to pritom vyzeralo, že začiatok výstavby sa odsunie o niekoľko rokov.  

Na 14-kilometrový úsek pôjde z Bruselu vyše 132 miliónov eur. Manažéri Národnej diaľničnej spoločnosti mali zmluvu s víťazom tendra podpísať v stredu (16. 3.). Všetko sa odohralo bez prítomnosti médií alebo čo i len spoločnej fotografie. O kľúčovom podpise pre Košice tak informoval minister dopravy Andrej Doležal na svojom konte na Facebooku.

Juhovýchodný obchvat Košíc významne odbremení nielen štandardnú dopravu v okolí mesta, ale i neďalekého U.S. Steelu, kam za prácou denne chodia tisíce ľudí. S výstavbou kľúčovej cesty chcú teraz začať extrémne rýchlo. Stavbári si majú do mesiaca prevziať stavenisko. Už na jar by tak mohla na juh od Košíc nabehnúť ťažká stavebná technika.

Celé to pritom mohlo dopadnúť oveľa horšie. Minister dopravy chcel totiž pôvodne podpisovať zmluvu na výstavbu obchvatu ešte minulý rok v decembri. Prišiel však nečakaný zvrat. Všetko mu prekazil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre chyby v tendri. Hrozilo, že milióny eur z Bruselu na R2 prepadnú. So šéfom ÚVO sa navyše minister Doležal verejne rozhádal. Nakoniec našli spoločné riešenie. Upravili zákon o verejnom obstarávaní a práve to umožnilo podpísať zmluvu na košický obchvat.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.