Odstrihnúť sa od ruského plynu ešte nemôžeme. Zisťovali sme, v čom je problém

Odstrihnúť sa od ruského plynu ešte nemôžeme. Zisťovali sme, v čom je problém
Odstrihnúť sa od ruského plynu ešte nemôžeme. Zisťovali sme, v čom je problém Zdroj: TV Markíza

Vojna na Ukrajine a sankcie proti Rusku prekresľujú ekonomickú mapu Európy. Slovensko sa snaží zbaviť závislosti od ruského plynu. Američania nám poslali plyn v tankeri, ktorý v piatok pristál a náklad vyložil. Je ho však málo. Odstrihnúť sa od Ruska ešte nemôžeme.

V piatok ráno k chorvátskemu ostrovu Krk priplával tanker Castillo de Villalba. K terminálu pripojenému na európsku sieť plynovodov priviezol skvapalnený zemný plyn LNG. Objednalo si ho Slovensko prostredníctvom štátneho SPP. Nakúpiť plyn môžeme aj v Nórsku či Severnom mori, odkiaľ vedú na kontinent plynovody, no k dispozícii sú aj ďalšie tankery naplnené skvapalneným plynom zo zámoria.

V cene pre odberateľov by sa zmena dodávateľa odraziť nemala. Cieľom je stlmiť závislosť od Ruska a získať možnosť výberu, kde si plyn zaobstaráme. Úloha Ruska v Európe má výrazne klesnúť, niektorí politici hovoria dokonca o potrebe prestať tam nakupovať úplne. Priemyselníkov to vydesilo. Mnohí neveria, že sa bez ruského plynu naša ekonomika zaobíde.

Niežeby bolo plynu inde ako v Rusku málo. V čom je teda problém, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti