Zdravotné poisťovne vracajú dôchodcom a ZŤP poistencom stovky eur

Zdravotné poisťovne vracajú dôchodcom a ZŤP poistencom stovky eur
Zdravotné preukazy poisťovní VšZP, Dôvera a Union. Zdroj: TVNOVINY.sk

Dôchodcom i zdravotne ťažko postihnutým vracajú v týchto dňoch poisťovne stovky eur. Sú to doplatky za lieky, zdravotné pomôcky alebo dietetické potraviny, ktoré si vybrali v lekárni. Poistenci by ich mali dostať na účet.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a Union celkovo vyplatia 226 365 ľudom tzv. limit spoluúčasti v celkovej výške 4,62 mil. eur, potvrdili pre TVNOVINY.sk ich hovorcovia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Táto poisťovňa má 162 418 poistencov, ktorí prekročili limit spoluúčasti a vznikol im nárok na vrátenie doplatkov za vlaňajší posledný štvrťrok. Štátna poisťovňa im vráti takmer 3,3 milióna eur. Najvyššia nárokovaná suma vznikla 13-ročnému poistencovi, ktorý je držiteľom preukazu fyzickej osoby s ZŤP.

„Do tohto počtu a sumy sa nezarátali poistenci, u ktorých je výška úhrad za doplatky za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, o ktorú je limit spoluúčasti prekročený, menšia ako tri eurá. V zmysle legislatívy zdravotná poisťovňa tieto nižšie sumy nebude uhrádzať, avšak pripočíta ju k úhrnnej výške úhrad poistenca za ďalší kalendárny štvrťrok,“ informovala Petra Pupalová z oddelenia komunikácie štátnej zdravotnej poisťovne.

Dôvera

Súkromná zdravotná poisťovňa vráti svojim 50 500 poistencom celkom 1,053 mil. eur. Peniaze dostane 13 197 dôchodcov, ktorým vyplatia na účet 274-tisíc eur a 37 287 držiteľov preukazu ZŤP, ktorým prerozdelia 778-tisíc eur. 

„Okrem toho malo 88 498 detí odpustené doplatky za lieky priamo v lekárni, v celkovej výške 956-tisíc eur,“ informoval PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Poisťovňa najvyššie sumy vrátila alebo odpustila piatim chlapcom. Najviac, 15 204 eur, to bolo deväťročnému chlapcovi s ťažkým zdravotným postihnutím.

Union

Druhá súkromná poisťovňa vráti 13 447 poistencom celkom 272 509 eur za lieky, ktoré si vybrali v lekárni. Z tohto počtu je 2 110 dôchodcov, ktorí dostanú späť 43 532 eur, a 11 337 poistencom s ťažkým zdravotným postihnutím vráti 228 977 eur.

„Najvyšší doplatok sme vyplatili deväťročnému dieťaťu so svalovou dystrofiou - 11 051,43 eur,“ povedala hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Peniaze vrátili aj deťom

Obe súkromné poisťovne však vracajú peniaze aj nad rámec, ktoré im stanovuje zákon.

Dôvera deťom do 18 rokov a ich rodičom vrátila doplatky za lieky z lekární v rámci benefitu 300+300. Využilo ho celkom 77-tisíc poistencov a poisťovňa im pošle celkom 1,2 mil. eur.

Union vyplatila 46 135 eur za štvrtý kvartál deťom v rámci ich benefitu doplatky v neobmedzenej výške pre deti do 18 rokov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti