Banky spustili druhé kolo zdražovania: Slováci sa upäli na hypotéky, snažia sa ušetriť nemalé peniaze

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Dano Veselský

Banky opäť dvíhajú úrokové sadzby pri hypotékach. A to len pár týždňov po prvom kole zdražovania. Analytici upozorňujú, že tento trend bude naďalej pokračovať a hypoteticky sa pri niektorých fixáciách môžu úroky vyšplhať až k trom percentám. Na situáciu už zareagovali aj mnohí Slováci.

V polovici februára nastal hypotekárny zlom. VÚB ako prvá banka na slovenskom trhu zvýšila úrokové sadzby vo všetkých fixáciách. Svojím krokom spustila lavínu, ku ktorej sa pridali aj ostatné banky. O mesiac neskôr prišla už druhá vlna zdražovania.

Svoje cenníky z tých väčších bánk opäť upravila UniCredit bank, ČSOB a naposledy aj Slovenská sporiteľňa.

„Úpravou sadzieb reagujeme na situáciu na trhu. Ide o mierne zvýšenie, úroky sú stále pomerne nízke a priaznivé,“ uviedol Juraj Barta, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý je zodpovedný za retailové bankovníctvo.

Podľa analytika sa v tomto momente len vraciame do akéhosi normálu.  

„Úrokové sadzby bánk na našom trhu patria dlhodobo medzi najnižšie v Európe. Situácia, ktorá aktuálne nastáva, nie je teda prejavom ničoho výnimočného, skôr predstavuje akýsi pomalý návrat do normálu z pohľadu výnosovosti produktu hypotéka pre banky,“ vysvetlil Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu.

Len pre ilustráciu, v súčasnosti sa najnižšie úrokové sadzby pri 5-ročnom fixe hýbu na úrovni jedného percenta, pri desaťročnom fixe začínajú od 1,29 percenta. Na trhu sa dá zohnať aj 15-ročná, resp. 20-ročná fixácia, na úrovni približne 1,5 percenta.

Zdražovanie bude pokračovať ďalej

Banky, aj napriek dvojkolovému zdraženiu, úrokové sadzby zdvihli len o pár desatín percenta. Pri mesačnej splátke to zatiaľ robí rozdiel iba „pár“ eur.

„To navýšenie je zatiaľ kozmetické, neznamená ani, že odteraz už máme drahé úvery. Pri sume 100-tisíc eur s 20-ročnou splatnosťou predstavuje rozdiel v splátke po navýšení asi 10 eur,“ vysvetlil na príklade Dobiš.

O niekoľko mesiacov sa však situácia môže zmeniť. Analytici, ale aj samotné banky, už dnes avizujú, že zdražovanie bude naďalej pokračovať.

„Ak sa situácia na trhu zásadnejšie nezmení, nejde o posledné zvyšovanie cien v tomto roku. A dnes nič nenaznačuje, že by sa vývoj mohol otočiť a že by ceny peňazí začali opäť klesať,“ ozrejmil Barta.

„Americká centrálna banka minulý týždeň avizovala, že sa úrokovú sadzbu chystá meniť ešte šesťkrát, ak by rovnaký scenár predostrela aj ECB, úrokové sadzby na niektorých typoch fixácií v našich bankách by mohli atakovať hranicu troch percent. Je to však hypotetické tvrdenie,“ doplnil Dobiš.

Slováci húfne prehodnocujú svoje hypotéky

Na tieto správy zareagovali aj mnohí Slováci, ktorí zásadne zmenili svoje správanie.  

„Môžeme potvrdiť, že v ČSOB sa za posledné mesiace zvyšuje záujem klientov udržať si výhodnú úrokovú sadzbu na dlhšie obdobie, či už ide o nové alebo refinancované hypotéky. Preferovanou fixáciou úrokovej sadzby za posledné mesiace je 10-ročná fixácia,“ uviedol PR manažér ČSOB Juraj Štefanovič.

„V tomto čase evidujeme záujem o dlhodobé fixácie, ktoré znamenajú istotu nemennosti splátok na dlhšie obdobie. Je to otočenie trendu. Kým v nedávnej minulosti, kedy úrokové sadzby boli na dlhodobých minimách, bol záujem predovšetkým o krátkodobé fixácie, teraz medzi najvyhľadávanejšie sadzby patrí 10-ročná fixácia s poistením,“ spresnila hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

„Od začiatku roka sa zvyšuje záujem klientov o dlhšie fixácie. Taktiež vidíme, že zatiaľ čo počas minulého roka bola najviac preferovaná 3-ročná fixácia, aktuálne si klienti najčastejšie vyberajú 5-ročnú fixáciu,“ pridal sa PR manažér VÚB Dominik Miša.

Finančný analytik toto správanie Slovákov považuje za správne.

„Naďalej je dnes pre ľudí výrazne hodnotnejšie mať fixovaný nízky úrok na 10 rokov, ale aj dlhšie, ako sa držať krátkodobého fixu, ktorý je síce lacnejší, ale o pár rokov sa môže skončiť a vtedy už bude úroková sadzba výrazne vyššia,“ ozrejmil Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Ušetríte až desiatky eur mesačne

Na modelovom príklade si teraz ukážeme, čo by sa mohlo stať, keby vám vyprší fixácia, povedzme, o pár mesiacov a úrokové sadzby by sa už hýbali na 1,5 resp. 2 percentách.

​Ak dnes máte hypotéku 100-tisíc eur s dobou splácania 25 rokov a úrokovou sadzbou 1 percento, tak výška splátky je na úrovni 376 eur. V prípade, ak by sa úroková sadzba zvýšila na 1,5 percenta, tak sa mesačná splátka zvýši o 23 eur. Ak na 2 percentá, tak už ide o navýšenie o 47 eur.

Pripomíname, že v čase fixácie vám banka nemôže úrokovú sadzbu zmeniť.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti