Utečencom pomáhajú aj slovenské firmy. Podľa ministerstva sme schopní ich zamestnať až do stotisíc

Utečencom pomáhajú aj slovenské firmy. Podľa ministerstva sme schopní ich zamestnať až do stotisíc
Ilustračná snímka. Zdroj: reprofoto: tvnoviny.sk

Na Slovensku sme zatiaľ zamestnali takmer štyri stovky odídencov.

Museli utekať z vlastnej krajiny a u nás dostali druhú šancu začať odznova. Utečencom pomáhajú aj slovenské firmy. Na Slovensku sme zatiaľ zamestnali takmer štyri stovky odídencov. Postupne by ich však mohlo byť omnoho viac.

Podľa ministerstva práce sme schopní na našom trhu práce zamestnať celkovo až do 100-tisíc Ukrajincov, a to najmä na miesta, o ktoré nemajú našinci záujem. Doteraz v top päťke zamestnaných vedú montážnici, pomocná sila v potravinárstve, operátori výroby či skladníci alebo pomocníci na stavbách.

Takmer sedem stoviek Ukrajincov zamestnávala pred inváziou aj nitrianska automobilka a stovkám rodinných príslušníkov utečencov pomáhajú aj teraz. Firma mala kapacity, aby im hneď poskytla aj prácu.

Takmer okamžite reagovali v tlačiarenskom koncerne v Skalici, kde takisto mali skúsenosti s ukrajinskými zamestnancami. „Máme tu viac ako 40 zamestnancov pochádzajúcich z Ukrajiny, väčšina z nich u nás pracuje niekoľko rokov. Vidíme ten vplyv, pýtajú sa, či im vieme pomôcť. Zatiaľ sme ponúkli možnosť zamestnať ich rodinných príslušníkov priamo u nás v Grafobale aj s ubytovaním,“ uviedol riaditeľ firmy Richard Kohút.

Za svojou mamou tak na Záhorie prišla aj Júlia. Opisuje, že keď sa na Ukrajine začala vojna, vedela, že musia odísť do bezpečia. Mojej mame zavolal šéf, že nám vedia pomôcť, že ak chceme prísť, vedia nám dať prácu. Doma som pracovala ako sekretárka a teraz pracujem vo výrobe na linke. Bolo však ťažké odísť do cudzej krajiny, nepoznať jazyk, nemať tu žiadnych kamarátov,“ priznala.

Pomocnú ruku sa rozhodla podať aj majiteľka kvetinárstva po tom, ako sa začala situácia na Ukrajine eskalovať. Do práce prijala prvé ženy, ktoré tu našli útočisko. „Ja som sama z Ukrajiny, takže toto je moja prirodzená potreba pomáhať ľuďom z mojej rodnej krajiny. Po druhé, mám tu už veľa Ukrajiniek, ktoré u nás pracujú dlhodobo,“ vysvetlila Oľga Busso, majiteľka kvetinárstva.

Začali zbierať humanitárnu pomoc, pomáhať s ubytovaním, no Oľga hovorí, že dôležité bolo pomôcť ženám s prácou, aby sa cítili užitočné. Sú to ženy kvalifikované a doma mali neraz svoj vlastný biznis. Ako Anna, ktorá je floristka. Na Slovensko utekala z juhovýchodu Ukrajiny.

„Mám tu uja, ktorý mi pomohol sa sem presťahovať. Dobrovoľníci mi poradili, na koho sa môžem obrátiť. Tým, že som floristka, som za túto ponuku bola vďačná. Odkedy sme prekročili hranice, boli sme dojatí k slzám, že na každom kroku nás sprevádzal niekto, kto nám chcel pomôcť,“ zdôverila sa. Nateraz tu chce ostať, prišla aj s rodinou. Jej mama ako vyhľadávaná špecialistka začala pracovať v zariadení pre seniorov. Túžbou všetkých je však vrátiť sa domov.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti