Putin vyhlásil, že „nepriateľské štáty“ si už od Ruska kúpia plyn iba za ruble

Putin vyhlásil, že „nepriateľské štáty“ si už od Ruska kúpia plyn iba za ruble
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Rusko už nebude za plyn dodávaný do Európy prijímať platby v eurách alebo dolároch. Plynárenský podnik Gazprom dostal nariadenie, aby platby prijímal výlučne v rubľoch, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin, informuje agentúra Reuters.

Opatrenie sa týka krajín, ktoré Rusko považuje za nepriateľské. Centrálna banka a ruská vláda teraz majú týždeň na to, aby určili spôsoby prechodu z platieb v cudzích menách na platby v rubľoch, povedal Putin. Na ruskom zozname nepriateľských štátov figuruje aj Slovensko, ktoré je zároveň na ruskom plyne závislé.

Rubeľ od začiatku invázie prudko oslabil, k euru aj doláru odpísal desiatky percent. Stredajšie vyhlásenie ale ruskú menu prudko posilnilo. Zatiaľ čo ráno stál dolár zhruba 105 rubľov, poobede sa kurz pohyboval na úrovni 100 rubľov za dolár. Krátko po zahájení invázie pritom stál dolár aj viac než 130 rubľov, pred ňou menej než 80 rubľov. 

Naplnenie európskych zásobníkov

Brusel sa chystá koordinovať spoločné nákupy plynu v mene členských štátov EÚ s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť kontinentu a znížiť jeho závislosť na Rusku. EÚ pripravuje povinné plnenie plynových zásobníkov a spoločné nákupy plynu.

Únijná exekutíva ale nevypočula volanie najmä juhoeurópskych krajín, aby výrazne zasiahla do trhu s energiami alebo zastropovala ich ceny. 

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti